Vojenský expert David Kilcullen řekl v rozhovoru pro Times, že „ten, kdo se stane americkým prezidentem v roce 2017, se bude muset vypořádat se situací, která bude mnohem horší, než je teď. „Zejména expert předpověděl „blitzkrieg Islámského státu“ v roce 2016, a růst nepokojů v Evropě.

Islámský stát brzy provede blitzkrieg, předpovídá vojenský expert z deníku Times

„Ten, kdo se stane americkým prezidentem v roce 2017, se bude muset vypořádat se situací, která je mnohem horší, než je tomu nyní,“ řekl v rozhovoru pro britský list Times David Kilcullen, známý vojenský expert a bývalý podplukovník australské armáda, který získal titul Ph.D. z politické antropologie.

Kilcullen byl poradcem Bushovy a Obamovy administrativy v otázkách zahraničně-politické strategie. Přičemž byl ostrým kritikem jejich politiky. V současné době, řekl Times, pracuje ve výzkumném centru New America ve Washingtonu a radí organizacím a vládám po celém světě – od Kolumbie až po Rusko. Expert se podělil s deníkem ohledně jeho názoru na IS a o potenciálu této teroristické skupiny.

Kilcullen mimo jiné předpovídá  „bleskovou válku Islámského státu“ v roce 2016 a růst nepokojů v Evropě. Podle něj se v roce 2017 pravděpodobně situace ve světě nezmění k lepšímu.

Amerika, obává se odborník, zapomněla, jak „transformovat vojenská vítězství v politickou stabilitu“. Dokonce i jeden z největších úspěchů Obamy – zabití bin Ládina – zhoršil situaci, řekl Kilcullen. Američané se uvolnili po teroristově vraždě, v čemž Kilcullen spatřuje, jejich špatný strategický odhad. Poté, co vlády učinily řadu chyb, udělaly špatné rozhodnutí v souvislosti s Libyí, aniž by věnovaly náležitou pozornost „arabskému jaru“, zpracovaly akční plán v Afghánistánu.

Obamova vláda se přiklání k názoru, že je vše v pořádku, ale to je tak daleko od reality jako myšlenky republikánců o konci světa, říká expert. Podle něj musí Západ umístit v Sýrii mnohem více vojáků, aby porazil IS. „K nastolení míru v Sýrii je dnes stejně daleko jako předtím… Před tím jsme si mysleli, že to nejhorší je al-Káida, ale nyní je to IS. Ale ve skutečnosti jsou tam věci, které mohou být ještě horší, než IS,“ citují Times Kilcullena.

Zdroj: Prvnizpravy
Foto: OlegD / Shutterstock.com

RSS Protext – kultura

  • Ministr Lipavský uvedl do funkce novou generální ředitelku Českých center
    Praha 1. prosince 2023 (PROTEXT) - Generální ředitelkou Českých center se stává Jitka Pánek Jurková. Do vedení sítě českých kulturních institutů v zahraničí přichází po šesti letech řízení jednoho z nich, Českého centra v Bruselu. Do funkce Pánek Jurkovou 1. prosince 2023 jmenoval ministr zahraničních věcí Jan Lipavský na základě výsledků výběrového řízení. Česká centra […]
  • Galerie moderního umění v Hradci Králové oslavila 70 let a slaví dále
    Hradec Králové 30. listopadu 2023 (PROTEXT) - Galerie moderního umění v Hradci Králové (GMU) si 30. listopadu tohoto roku připomněla 70. výročí od založení. U příležitosti svého jubilea připravila výstavu Hledá se mistrovské dílo představující více než 200 obrazů ze svých rozsáhlých sbírek. Výročí a význam galerie přišla připomenout a osobně pogratulovat náměstkyně hejtmana Královéhradeckého […]
  • Palladium hostí autogramiádu herců a tvůrců filmu Aristokratka ve varu
    Praha 29. listopadu 2023 (PROTEXT) - Ve čtvrtek 30. 11. 2023 od 15 do 16:30 hodin proběhne v nákupním centru Palladium křest filmového přebalu knihy „Aristokratka ve varu“ spojený s představením filmového traileru k připravovanému filmu a autogramiáda herců a tvůrců. Akce se zúčastní autor knihy Evžen Boček, režisér Jiří Vejdělek, z herců se připojí […]