České ministerstvo vnitra vytipovalo pozemky, které by bylo možné navrátit Polsku, které požaduje navrácení „odcizeného“ území, které Česká republika získala během roku 1958. Polsko požaduje navrácení území na několika vytipovaných oblastí, návrhy se však střetávají s odporem obcí, které se v těchto oblastech u hranic s Polskem nachází. Podle dosavadních zpráv se jedná o rozlohu, která čítá přibližně 368 hektarů, o které si tehdejší Československo „přilepšilo“.

Polsko požaduje podle vyjádření ministra vnitra Milana Chovance navrácení území o velikosti 368 hektarů

Pro deník Právo to uvedl mluvčí české vlády Martin Ayrer, který dále uvedl, že toto téma o upravení hranic s Polskem není aktuálně hlavním tématem, ale nelze vyloučit otevření kauzy. Vytipované oblasti, které by měly spadat pod území Polska obsahují podle tamějších informací zdroje černého uhlí, pitné a minerální vody, jenž zásobují přilehlé obyvatelstvo. Polská strana trvá na vyrovnání územního dluhu, jenž také připustil v relaci České televize ministr vnitra Milan Chovanec.

Čtěte dále: Bude požadovat polská vláda zaplacení válečných reparací od Německa?

V roce 1958 se obě země shodli na současném rozvržení hranic, přičemž se tehdejší Československo obohatilo právě o zmíněných 368 hektarů. Situaci okomentoval Prof. Aleš Gerloch, který médiím potvrdil, že podobné kroky musí být změněny pomocí ústavního zákony, který je potřeba schválit.

(KPa, ca.cz, kv.sk, Foto: Shutterstock)

Komentáře