K zemím, které odmítají uprchlické kvóty, jenž nařídila Evropská unie, se přidalo před nedávnem Lotyšsko a Estonsko. Obě země kategoricky odmítají přijímat uprchlíky a nechat si vnucovat uprchlické kvóty od Evropské unie na přijetí migrantů, prozradil lotyšský premiér, kterého citoval deník Lidovky.cz. Jak uvedl mluvčí lotyšského kabinetu Máris Kučinkis, přijímaní uprchlíků z blízkého východu do Evropské unie by mělo být založené na dobrovolné vůli jednotlivých států v EU, nikoliv však donucovacími prostředky, které unie aktuálně využívá.

Země Evropské unie se začínají hromadně stavět proti povinným kvótám pro přijímání žadatelů o azyl

Podobně se také vyjádřili zástupci z Estonska, kteří stejně jako lotyšská vláda odmítají povinné uprchlické kvóty. Evropská komise také upravila další zákony, které se dotýkají uprchlické krize. Hlavní změnou je určení povinnosti pro zemi, do které jako první vstoupil migrant, se o tohoto žadatele o azyl „postarat“. Během tohoto týdne se proti kvótám postavily také země visegrádské čtyřky – Slovensko, Česká republika, Maďarsko a Polsko.

Čtěte dále: Evropská komise nás vydírá a nerespektuje realitu, zní ze zemí V4

Evropská komise se rozhodla tuto nevoli mezi státy Evropské unie řešit pokutami, které jsou opravdu astronomické. Za jednoho nepřijatého žadatele o azyl na území určitého státu Evropské unie hrozí pokuta 250 tisíc eur.

(KPa, ca.cz, hs.sk, Foto: Filip Holik / Shutterstock.com)

Komentáře