Totalita na Slovensku? Muži hrozí vězení za kritiku prezidenta

Demokracia sa vyznačuje okrem iného aj slobodou prejavu a tým, že občania môžu politikov aj kritizovať. Najnovšie však na Slovensku demokracia a sloboda prejavu dostala tvrdý úder. Občana, ktorý na facebooku skritizoval prezidenta SR Andreja Kisku, navštívila polícia. Hrozia mu až 3 roky väzenia.

31-ročný Rado Mojžiš z obce Cinobaňa v okrese Poltár ešte v apríli tohto roka sa na facebooku vyjadril kriticky k prezidentovi Andrejovi Kiskovi. Svoj názor vyjadril na fb stránke Slovenského hnutia obrody, pod obrázkom prezidenta Slovenskej republiky Andreja Kisku: “Na jeho mieste by som sa nechválil, že som prezident. Lebo jediné pravé miesto pre neho je gulag.”

Za tento výrok Rada Mojžiša prednedávnom navštívila polícia. Žiadala od neho vysvetlenie, či chcel zlikvidovať Andreja Kisku. Mladík podľa vlastných slov odpovedal, že nie. Polícia napriek tomu začala voči Radovi Mojžišovi viesť trestné stíhanie vo veci útoku na verejného činiteľa.

Na Andreja Kisku sa ale kritika valí zo všetkých možných strán. Ľudia mu často vyčítajú jeho proamerickú orientáciu, rusofóbiu, vítanie imigrantov, podávanie si rúk s kontroverznými osobami ako ukrajinský prezident Petro Porošenko, ktorý spolupracuje s fašistickými bandami v boji na Donbase, alebo s tureckým prezidentom Erdoganom, ktorý tvrdo zasahuje proti kurdskej menšine a ktorého sa už aj vlastná armáda pokúsila zosadiť.

Je preto otázne, prečo polícia obvinila práve Rada Mojžiša. Podľa niektorých názorov je to zastrašovanie zo strany vládnej moci a vybrali si ho ako exemplárny prípad, aby vystrašili ostatných ľudí, čím by mohli upustiť od kritizovania politikov.

Rado Mojžiš sa však vo videu pre portál pluska.sk vyjadril, že si stojí za svojím názorom a bude naďalej pokračovať vo vyjadrovaní svojich názorov na politikov.

Podľa právnikov za útok na verejného činiteľa hrozia občanovi až 3 roky väzenia. Mnohí odborníci sa však o trestnom stíhaní voči Radovi Mojžišovi vyjadrujú kriticky a tvrdia, že v demokratickom štáte musia politici a verejne činné osoby zniesť aj tvrdú kritiku.

(KPa, hs.sk, Foto: hs.sk)

Přejít nahoru