“Mešita vo francúzskom meste Tomblaine sa už po druhý raz v priebehu jedného týždňa stala terčom útoku islamofóbov”, informuje francúzska televízia BFMTV.

Do mešity v blízkosti mesta Nancy v departemente Meurthe-et-Moselle totiž vo štvrtok pošta doručila obálku plnú podozrivého prášku. Privolaní boli hasiči i polícia, ktorá neskôr oznámila, že v obálke nebol ani biologický, ani jadrový materiál a žiadna z osôb, ktoré s ním prišli do kontaktu, nevykazuje príznaky nákazy či ochorenia.

Mešita v Tomblaine sa stala terčom útoku islamofóbov už druhýkrát v priebehu jedného týždňa. Len niekoľko hodín po vražde kňaza Jacqua Hamela v normadskom meste Saint-Étienne-du-Rouvray sa totiž pred mešitou v Tomblaine objavil balíček so slaninou. Konzumáciu bravčového mäsa islam prísne zakazuje a moslimovia ho pokladajú za nečisté.

Páchateľa tohto činu polícia dolapila a súd ho odsúdil na podmienečný trest odňatia slobody v trvaní šiestich mesiacov. Na stranu páchateľa sa vo štvrtok vo vysielaní rozhlasovej stanice RMC postavil druhý muž v hierarchii nacionalistického Národného frontu Florian Philippot, ktorý vyhlásil, že páchateľ bol súdený veľmi prísne, a to “islamskou justíciou”.

Spomínaný útok na vyše 80-ročného kňaza v Normandii bol ďalším zo série atentátov, ktoré sa vo Francúzsku odohrali od začiatku minulého roka. Len 12 dní pred vraždou v Saint-Étienne-du-Rouvray došlo v juhofrancúzskom Nice k útoku, pri ktorom džihádista za volantom kamióna zabil 85 ľudí.

(KPa, hs.sk, Foto: Shutterstock)

Komentáře