Švajčiarska polícia zatiaľ nepozná motív sobotňajšieho útoku nožom vo vlaku, pri ktorom utrpelo zranenia sedem ľudí vrátane páchateľa. Na základe prvých indícií však nepovažuje za pravdepodobné, že by išlo o teroristický čin, informovala agentúra Reuters.

“Teroristické pozadie sa doposiaľ zdá veľmi, veľmi nepravdepodobné,” uviedol Bruno Metzger, predstaviteľ polície kantónu St. Gallen.

Jednou z možností podľa neho je, že išlo o “zločin z vášne”, pri ktorom páchateľ koná na základe náhleho impulzu a svoj čin vopred neplánuje.

Incident sa odohral v popoludňajších hodinách v blízkosti železničnej stanice mesta Salez pri severovýchode Švajčiarska pri hraniciach s Lichtenštajnskom. Páchateľom útoku bol 27-ročný občan Švajčiarska, ktorý najprv vo vagóne vlaku vylial a podpálil neznámu horľavinu. Následne začal útočiť na ľudí nožom.

Medzi zranenými, ktorí utrpeli bodné zranenia, popáleniny alebo sa nadýchali dymu, je aj šesťročné dieťa a dvaja tínedžeri vo veku 17 rokov. Žiaden zo zranených zatiaľ nebol schopný absolvovať výsluch a niektorí majú zranenia vážneho charakteru.

Útočníka polícia zadržala. Podľa švajčiarskej televízie sú páchateľ i žena, na ktorú zaútočil ako prvú, v kritickom stave. O útoku sme písali TU.

Žena vo veku 34 rokov podľahla dnes ráno zraneniam, ktoré utrpela v sobotu pri útoku muža nožom a horľavou tekutinou na cestujúcich vo vlaku vo Švajčiarsku. Informovala o tom polícia švajčiarskeho kantónu Sankt Gallen.

Hovorca polície Hans-Peter Krüsi uviedol dnes pre tlačovú agentúru AP, že úrady nemôžu vypočuť 27-ročného podozrivého, Švajčiara zo susedného kantónu, pre jeho zdravotný stav.

Krüsi povedal, že polícia zatiaľ nenašla žiadne náznaky, že muž mal kontakty s extrémistickými skupinami.

Incident sa odohral v sobotu v popoludňajších hodinách v blízkosti železničnej stanice mesta Salez na severovýchode Švajčiarska pri hraniciach s Lichtenštajnskom. Páchateľ najprv vo vagóne vlaku vylial a podpálil neznámu horľavinu. Následne začal útočiť na ľudí nožom.

Medzi zranenými, ktorí utrpeli bodné zranenia, popáleniny alebo sa nadýchali dymu, je aj šesťročné dieťa a dvaja tínedžeri vo veku 17 rokov.

AKTUALIZOVANÉ

Popáleninám dnes podľahol 27-ročný útočník, ktorý nožom a horľavinou zaútočil v sobotu popoludní na cestujúcich v zaplnenom vlaku vo Švajčiarsku. Informovala o tom polícia švajčiarskeho kantónu Sankt Gallen.

Polícia už skôr oznámila, že dnes ráno zomrela aj 34-ročná, pri útoku kriticky zranená žena.

Traja ďalší ľudia sa nachádzajú v nemocnici vo vážnom stave; celkovo bolo zranených sedem osôb – buď utrpeli bodné zranenia, popáleniny alebo sa nadýchali dymu. Hospitalizovaná je ešte 43-ročná žena, šesťročné dievča a 17-ročné dievča. Po ošetrení nemocnica prepustila 17-ročného tínedžera a 50-ročného muža.

Hovorca polície Hans-Peter Krüsi informoval, že všetky obete žili v kantóne Sankt Gallen.

Polícia stále zisťuje motív činu, ale oznámila, že nie sú žiadne náznaky, že podozrivý mal kontakty s extrémistickými skupinami.

Krüsi uviedol dnes pre tlačovú agentúru AP, že úrady nemohli vypočuť podozrivého, Švajčiara zo susedného kantónu, pre jeho zdravotný stav. Muž však nemal záznam registri trestov a polícii nebol známy.

Incident sa odohral v blízkosti železničnej stanice mesta Salez na severovýchode Švajčiarska pri hraniciach s Lichtenštajnskom. Páchateľ najprv vo vagóne vlaku vylial a podpálil neznámu horľavinu. Následne začal útočiť na ľudí nožom.

Švajčiarska polícia prehľadala bydlisko podozrivého. Krüsi sa nechcel vyjadrovať k tomu, aké dôkazy boli skonfiškované pri domovej prehliadke. Povedal však, že “zatiaľ nič nenaznačuje, že to bol teroristický alebo politicky motivovaný zločin”.

Podľa videa z útoku, ktoré polícia skúma, útočník konal sám a napádal pasažierov vo vlaku medzi obcami Buchs a Sennwald – najprv nožom a potom zapálil horľavinu, ktorú teraz analyzuje forenzný policajný tím.

Strojvodca si vyslúžil uznanie za duchaprítomnosť, keďže pokračoval v jazde do stanice mesta Salez a tam zastavil. To umožnilo policajným aj záchranným skupinám jednoduchšie nastúpiť do vlaku a zasiahnuť.

Pri útoku utrpelo zranenia podľa polície päť cestujúcich vo vlaku a šiesty človek, 50-ročný muž na nástupišti, sa zranil, keď vyťahoval z vlaku horiaceho podozrivého. Popáleného päťdesiatnika museli ošetriť aj preto, že sa nadýchal dymu.

Útok vo švajčiarskom vlaku znovu ukázal, aké ťažké je pre úrady ochrániť zložitý dopravný systém v Európe, obzvlášť pred jednotlivcami vyzbrojenými obyčajnými zbraňami.

(KPa, hs.sk, Foto: hs.sk)