Islamisté ztrácejí území, ale chtějí obsadit Krym a západní Ukrajnu

Zejména teroristé plánují obsadit Kamenec Podolský, město na jihozápadě Ukrajiny a Krym, tvrdí expert Centra pro studium povstaleckým hnutím, Alexander Korenkov.

Teroristická organizace Islámský stát v Iráku a Levantě (ISIL) plánuje obsadit Krym a západní Ukrajinu do roku 2025. Konkrétně jedním z cílů teroristů je město Kamenec Podolský. Podle experta není Ukrajina v současnosti prioritou, neúčastní se aktivně bojů v Sýrii, ale tajné služby by neměly polevit, protože na Ukrajině má ISIL už jednotlivé členy své organizace.

Některé bojovníky ISIL v srpnu obejvila SBU v Charkově, Kyjevě a Dněpropetrovsku. ISIL využívá systém „osamělých vlků“. Například v Nice teprve po útoku a smrti teroristy bylo zjištěno, že patří k organizaci ISIL.

O možném obsazení Krymu informovaly ruské speciální služby, v řadách ISIL bojuje v Sýrii mnoho rodáků z Krymu.

Podle oficiálních údajů CIA z roku 2015, bojuje v řadách ISIL 50 Ukrajinců. Ale toto číslo se mění. Obecně platí, že podle indexu globálního terorismu z roku 2015, Ukrajina je na 12. místě, před zeměmi, jako je Egypt a Jižní Súdán. A v roce 2013 byla Ukrajina na 56. místě.

Ve svých plánech ISIL uvádí, že chce dobýt svět, chtějí obsadit Krym, západní Ukrajinu, například Kamenec Podolský. Považují tuto zemi za vlastní. Plánují ta území obsadit v roce 2025, proto Ukrajina má ještě čas připravit se na potenciální hrozbu.

Podle neoficiálních informací jsou sponzory ISIL Turecko, Katar, Saúdská Arábie, USA, Rusko, ale to je vše, neoficiální informace. Obecně platí, že ISIL je zcela soběstačná organizace, která je stále v počátečních fázích své existence, a je zaměřena na samofinancování. Podle RAND Corporation v roce 2014, před obsazením města Mosulu v Iráku, měla organizace k dispozici 800 milionů dolarů. Většina peněz pochází z výkupného za unesené lidi.

V ISIL je asi 27.000 zahraničních dobrovolníků téměř polovina všech jejich armády. Muži pocházejí z Ruska, Norska, Dánska, Švýcarska i z Malediv, kde se v roce 2014 objevily jejich buňky.

(KPa, pz.cz, Foto: thomas koch / Shutterstock.com)

Přejít nahoru