Ministr zahraničních věcí Ruska Sergej Lavrov obvinil Západ z dvojích norem při hodnocení státních převratů v různých zemích. Jako příklad uvedl situaci v Turecku a na Ukrajině.

Lavrov prohlásil, že v případě Ukrajiny „si vymyslely USA hrozbu ze strany Ruska“, aby zesílily svůj vliv v Evropě. Přitom Západ aktivně podpořil převrat v Kyjevě, v jehož důsledku byl svržen prezident Viktor Janukovyč.

„Dvojí normy jsou nasnadě. Nikoho z našich západních partnerů ani nenapadlo říci o Ukrajině to, co nyní říkají o pokusu o státní převrat v Turecku — že prý jsou převraty nepřijatelné“, podotkl ministr v interview pro časopis Rady pro zahraniční a obrannou politiku Ruska.

Závazky nejsou pro Západ

Ruský ministr rovněž připomenul, že v případě Turecka, kde byl pokus o puč ostře odsouzen, neměl Západ žádné závazky vůči Ankaře.

Přitom v situaci na Ukrajině zaručily Francie, Německo a Polsko podporu dohodám mezi Janukovyčem a opozicí. Patřičný dokument byl podepsán 20. února 2014.

„Den poté se všechno zhroutilo, umyli si ruce a řekli: „promiňte, tak se to stalo“. Kdy jsme se pokusili je zahanbit a řekli, že uzavřená dohoda byla jimi zaručena, ustoupili stranou, uhnuli a zarazili se“, řekl Lavrov a dodal, že USA také „ostýchavě mlčely“.

„Byli sice závazky ze strany EU, byly podpisy. To je pokrytectví“, uzavřel ruský ministr zahraničí.

Zájmy Západu na Ukrajině

Sergej Lavrov je přesvědčen, že západní země měly zájem na výměně moci na Ukrajině.

„Říkají, že to nechystali, že lid prostě povstal, my ale přece víme, že bylo tomu trochu jinak“, řekl.

Podle jeho slov jsou dokumenty, které svědčí o tom, že v NATO žádali, aby Janukovyč nenasadil proti protestujícím armádu. Přitom Západ podpořil operaci na Donbasu, kterou zahájily úřady hned po převratu.

„Snad ani nemusím vysvětlovat, jak se tomu říká“, dodal Lavrov.

(KPa, Sputnik, Foto: ID1974 / Shutterstock.com)

RSS Protext – kultura

  • Grawemeyerovu hudební cenu získal netradiční chorál
    Louisville (Kentucky) 4. prosince 2023 (PROTEXT/PRNewswire) - Srbsko-americká skladatelka Aleksandra Vrebalovová získala Grawemeyerovu cenu za hudební kompozici na Louisvillské univerzitě za rok 2024 za netradiční sborovou skladbu „Missa Supratext" pro smyčcové kvarteto a dívčí sbor.22minutové dílo poprvé předvedla v roce 2018 v San Franciscu skupina Kronos Quartet, dlouhodobě známá podporou hudebních inovací, a San Francisco […]
  • Špindlerovská Andělská křídla ukazují cestu k budoucnosti bez kouře
    Špindlerův Mlýn (Trutnovsko) 4. prosince 2023 (PROTEXT) - Tradiční rozsvěcení vánočního stromu ve Špindlerově Mlýně bylo letos spojeno se slavnostním představením Andělských křídel. Tento nový foto point, umělecké dílo představující andělská křídla, je zároveň symbolem inciativy "Město bez kouře", k níž se Špindlerův Mlýn v letošním roce připojil. Jejím cílem je inspirovat obyvatele a návštěvníky […]
  • Podpora pozitivního chování u osob s PAS a intelektovým postižením: Vidět klienta jako individualitu
    Praha 4. prosince 2023 (PROTEXT) - Část lidí s intelektovým postižením nedokáže verbálně komunikovat. Když se jim něco nelíbí nebo s něčím nesouhlasí, nemají jinou možnost než vyjádřit se skrze náročné chování. Kniha o metodě podpory pozitivního chování přichází s jasnou změnou: vyjděme z potřeb klientů a přenastavme režim individuálně.Kniha Podpora pozitivního chování u osob […]