Opakování prezidentských voleb v Rakousku se odkládá

Dôvodom je technický problém s nekvalitnými hlasovacími obálkami, ktoré sa odlepujú.

Opakované druhé kolo volieb rakúskeho prezidenta, ktoré sa malo konať 2. októbra, sa odkladá. Informoval o tom dnes vo Viedni rakúsky minister vnútra Wolfgang Sobotka. Spresnil tiež, že nový termín volieb zatiaľ stanovený nebol – do úvahy prichádza buď 27. november, alebo 4. december, uviedla agentúra DPA.

Dôvodom odkladu opakovaného druhého kola volieb je technický problém s nekvalitnými hlasovacími obálkami, ktoré sa odlepujú. Sobotka nariadil prešetriť celú situáciu.

V druhom kole opakovaných volieb budú proti sebe stáť bývalý predseda Zelených Alexander Van der Bellen a člen pravicovej Slobodnej strany Rakúska (FPÖ) Norbert Hofer.

Druhé kolo volieb sa opakuje po tom, ako rakúsky ústavný súd začiatkom júla oznámil, že vyhovel žalobe FPÖ proti výsledkom druhého kola prezidentských volieb z 22. mája, v ktorom Hofer v súboji s Van der Bellenom tesne prehral. Potvrdili sa totiž tvrdenia FPÖ, že došlo k porušeniu predpisov pri sčítavaní hlasov odovzdaných poštou, a to nielen v ojedinelých prípadoch.

(KPa, kv.sk, Foto: Shutterstock)

Přejít nahoru