Rozmístění ruských vojsk u syrského pobřeží v Středozemním moři není nepřátelské gesto, ale pouhá demonstrace prostředků, kterými disponuje Rusko, aby dosáhlo svých cílů, míní předseda vojenského výboru NATO Petr Pavel.

Tím spíš, že se Moskva dnes snaží navrátit si image konstruktivního hráče na světové aréně, a každá agrese by zmařila všechna její úsilí, řekl generál NATO Petr Pavel v interview pro Le Monde.

Vojenský potenciál RF stále roste, stejně jako ruská přítomnost, poznamenal generál. Podle jeho slov si Rusko přeje ukázat, že má vojenskou sílu, kterou je třeba respektovat, a která slouží zahraničněpolitickému cíli: navracení země na světovou arénu. Proto má za to, že rozmístění letecko-námořní skupiny v čele s Admirálem Kuzněcovem u syrského pobřeží není nepřátelské gesto, ale demonstrace ruské síly a prostředků pro autonomní operace, které může vykonávat podle vlastního rozhodnutí.

Rusko by si sotva přálo, podle generála, zničit obraz, který se snaží vytvořit: postavu konstruktivního hráče na světové aréně. „Má-li zájem o to, aby se znovu stalo vážným globálním hráčem, pak by jakákoli agresivní aktivita v tuto přechodnou dobu tomuto cíli odporovala,“ uvádí list výrok předsedy vojenského výboru NATO.

Přítomnost ruských sil v Středozemním moři je samozřejmě jistá výzva, protože čím víc válečných prostředků je soustředěno na jednom místě, tím větší je pravděpodobnost incidentů.

Rusko ale, podle Petra Pavla, koordinuje své aktivity s USA, aby k těmto incidentům nedošlo. NATO se rovněž snaží obnovit vztahy s Ruskem na politické a vojenské úrovni, aby snížila rizika a zaručila průhlednost akcí.

Kanály vojenských styků mezi NATO a Ruskem jsou otevřené, řekl generál, zatím ale nejsou naplněné informacemi. V posledních měsících se ale konaly dvě zasedání Rady Rusko-NATO a na Západě počítají s ještě jedním do konce roku. O tom se má mluvit na schůzce ruského zástupce s generálním tajemníkem Aliance, jež se plánuje koncem listopadu.

Rusko chce mít vliv na veřejné mínění v západních zemích, míní generál. Přiznal ale, že neviděl žádné oficiální důkazy toho, že se Rusko snažilo destabilizovat americkou předvolební kampaň s pomocí kybernetických útoků. Petr Pavel připomněl, že existují celkem legitimní způsoby ovlivnění jiných zemí, například informační kampaně. Kybernetické útoky k nim nepatří, jenže problém je v tom, že na Západě nedokáží přesně říci, odkud přišly.

NATO se ostatně snaží čelit útokům v kybernetickém prostoru, řekl generál. Na varšavském summitu bylo rozhodnuto nastolit tuto otázku zvlášť a věnovat jí větší pozornost na vojenských cvičeních Aliance, což se projeví také na plánování a velení organizace, prohlásil Petr Pavel v interview pro Le Monde.

(KPa, Sputnik, Foto: Shutterstock)

Komentáře