Predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker cez víkend povedal, že Rusko je pre EÚ rovnocenný partner, a nie „regionálna mocnosť“ ako ho nazval americký prezident Barack Obama.

“Rád by som viedol diskusiu s Ruskom ako rovnocenným partnerom. Rusko nie je “regionálna mocnosť” ako povedal prezident Barack Obama. Bola to veľká chyba pri jeho hodnotení,“ povedal Juncker v rozhovore pre televíziu Euronews.

Juncker by si želal, aby vzťahy Európskej únie a Ruska boli nad obvyklý rámec, pretože v Európe, nie je nemožné vytvoriť štruktúru bezpečnosti bez účasti v Moskve. “Zatiaľ som nevidel žiadne argumenty v prospech okamžitého zrušenia sankcií proti Rusku. Chcel by som mať dohodu s Ruskom, ktorá je nad rámec bežného rozsahu, pretože bez účasti Ruska v Európe neexistuje žiadna štruktúra bezpečnosti,“ povedal Juncker.

Predseda Európskej komisie zdôraznili, že k Rusku treba pristupovať ako k “hrdému národu”. Podľa Junckera EÚ zostáva stále veľa poznávať o “hĺbke” Ruska, pretože Európska únia stále nemá nedostatočné informácie.

Vzťahy Ruska a Západu sa skomplikovali vzhľadom na situáciu na Ukrajine. Na konci júla 2014 Európska únia a Spojené štáty prešli od sankcií voči niektorým jednotlivcom a spoločnostiam do opatrení proti celým odvetviam ruského hospodárstva. Moskva na to reagovala obmedzením dovozu potravín z krajín, ktoré podporovali obmedzenia.

(KPa, kv.sk, Foto: Shutterstock)

Komentáře