Odcházející bulharský prezident Rosen Plevnělijev je přesvědčen, že Rusko se snaží destabilizovat Evropu prostřednictvím Balkánu. Prohlásil to v interview pro Die Presse.

Podle jeho slov má Moskva celou spoustu metod k podlomení jednoty Evropské unie — od „propagandy až po financování krajně levicových a ultralevicových sil, které mají nepřátelský vztah k eurointegraci“.

„Právě tak je tomu i v Bulharsku. Mnozí odpůrci EU dostávají finanční podporu z Ruska. V této souvislosti má smysl připomenout i kyberútoky, které jsou zaměřeny mimo jiné i proti Bulharsku,“ zdůraznil Plevnělijev.

Podle mínění odcházejícího bulharského prezidenta má Balkán pro Rusko mimořádný strategický význam, protože právě tento region je nejvhodnější pro pokusy o rozvracení Evropy zevnitř.

Druhé kolo prezidentských voleb se v Bulharsku konalo v neděli. Podle jeho výsledků se do vedení dostal generál Rumen Raděv, navržený iniciativním výborem vedeným socialistickou stranou BSP. Plevnělijev se rozhodl, že na post hlavy státu kandidovat nebude, a vládnoucí stranu v těchto volbách zastupuje předsedkyně parlamentu Cecka Cačevová.

(KPa, Sputnik, Foto: Shutterstock)