Najnovšie prieskumy verejnej mienky pred prezidentskými voľbami v USA naznačujú, že kandidát Republikánskej strany Donald Trump stiahol náskok svojej rivalky z Demokratickej strany Hillary Clintonovej a delia ho od nej len dva body.

Vyplýva to z prieskumu, ktorý si dala vyrobiť a následne v noci nadnes zverejnila spravodajská televízia Fox News. Prieskum sa uskutočnil od 1. do 3. novembra.

Zámer hlasovať vo voľbách za Trumpa v prieskume vyjadrilo 43 percent opýtaných. Clintonovú bolo rozhodnutých voliť 45 percent voličov. Kandidáta Libertariánskej strany Garyho Johnsona by podporilo päť percent respondentov a kandidátku zelených Jill Steinovú dve percentá. Štyri percentá voličov sú stále nerozhodnuté.

Podľa záverov Fox News pozoruhodné je aj to, že keď respondentom v prieskume ponúkli na výber nie štyroch, ale len dvoch kandidátov – teda museli sa rozhodnúť iba medzi Clintonovou a Trumpom -, vo výsledkoch ich delil od seba len jediný percentuálny bod: demokratickú kandidátku by podporilo 46 percent respondentov, jej súpera 45 percent opýtaných.

Výsledky prieskumu, ktoré si dali urobiť televízia ABC a denník Washington Post, svedčia o tom, že Clintonová by Trumpa predbehla o štyri body, keďže ju podporilo 47 percent opýtaných, zatiaľ čo Trumpa by volilo 43 percent potenciálnych voličov.

Denník Washington Post napísal, že hlavnou príčinou poklesu popularity demokratickej kandidátky je obnovenie prešetrovania jej e-mailovej komunikácie z obdobia, keď bola ministerkou zahraničných vecí a používala svoju súkromnú schránku na služobné účely.

Nové e-maily boli objavené v rámci samostatného vyšetrovania bývalého demokratického kongresmana Anthonyho Weinera, odlúčeného manžela Clintonovej asistentky Humy Abedinovej. Federálneho úradu pre vyšetrovanie (FBI) sa o Weinera zaujíma v súvislosti s jeho sexuálne ladenými SMS správami adresovanými okrem iných osôb aj 15-ročnému dievčaťu.

  Je otázkou času, kdy zaútočí Severní Korea na Spojené státy

Predchádzajúce prešetrovanie tejto kauzy sa skončilo v lete. FBI a ministerstvo spravodlivosti vtedy oznámili, že nebudú Clintonovú brať na zodpovednosť za používanie súkromného servera na služobné účely.

Keď vyhrá Trump, odchádzame z krajiny, vyhrážajú sa Američania

Keď sa prezidentom stane Donald Trump, presťahujem sa do Kanady. Takéto a podobné slová zaznievajú z úst mnohých Američanov.

Už o pár dní si budú voliť budúceho prezidenta, ale ani jeden z kandidátov sa im nepáči. Hillary Clintonová a Donald Trump sú najmenej obľúbenými kandidátmi na prezidenta Spojených štátov v histórii a znechutenie Američanov z predvolebnej kampane je na úrovni 82 percent.

Obavy vyvoláva najmä ťažko predvídateľný Trump a Američania sa pripravujú na to najhoršie – nutnosť odsťahovať sa z krajiny. Najľahšou možnosťou je pre geografickú, kultúrnu a jazykovú blízkosť Kanada.

Slovné spojenie “Ako sa presťahovať do Kanady” bolo v posledných mesiacoch jednou z najvyhľadávanejších vo vyhľadávači Google. Počet vyhľadávaní tejto témy prudko vzrástol, keď bolo jasné, že za Republikánsku stranu bude kandidovať Donald Trump.

“Vyhľadávanie slov ‘presťahovanie do Kanady’ dosiahlo najvyšší bod od roku 2004,” zverejnila na svojom twitterovom konte služba Google Trends, ktorá poskytuje štatistiky a analýzy vyhľadávaných slov.

V roku 2004, keď sa prezidentom po druhý raz stal George W. Bush, sa Američania o túto možnosť zaujímali tiež. Po zvolení Baracka Obamu v rokoch 2008 a 2012 ľudia tieto informácie vyhľadávali minimálne. Teraz je “presťahovanie do Kanady” vyhľadávané viac než dvakrát častejšie než v roku 2004.

“Zdá sa, že každé štyri roky sa Američania vyhrážajú, že sa presťahujú do Kanady, ak nevyhrá ich kandidát na prezidenta. Ale s dvoma z najnepopulárnejších kandidátov v histórii môže byť rok 2016 tým, keď to niektorí naozaj urobia,” uviedla rozhlasová stanica NPR.

  Na palubě ruské ponorky se objevili američtí námořnici

Kanada nie je jedinou možnosťou. “Niektoré miesta využívajú paniku Američanov vyvolanú voľbami,” uviedla NPR. Jedným z takých miest je odľahlý a málo obývaný írsky ostrov Inishturk. Má len 58 obyvateľov a rád by ich mal viac, v minulosti to tam totiž žilo a prosperovalo.

“Počul som, že v Amerike celkom veľa ľudí plánuje odsťahovať sa do Írska a iných krajín, ak sa Donald Trump stane prezidentom. Chcem, aby vedeli, že radi by sme ich videli prisťahovať sa sem,” povedala pre írsky spravodajský web IrishCentral Mary Heanueová zodpovedná za rozvoj ostrova.

“Dostalo by sa im obrovského privítania a našli by tu fantastické miesto na život a vychovávanie detí. Ich deti by pravdepodobne dostali najlepšie vzdelávanie v krajine, lebo pomer žiak-učiteľ je tu takmer jedna k jednej,” dodala Heanueová.

Podobne láka Američanov aj kanadský ostrov Cape Breton. Už pred niekoľkými mesiacmi bola založená webová stránka s názvom Cape Breton, ak vyhrá Donald Trump. Poskytuje informácie o ostrove aj o sťahovaní do Kanady a láka krásnymi fotografiami prírody a lacnými cenami domov.

(KPa, hs.sk, Foto: Gino Santa Maria / Shutterstock.com)

Komentáře