Předčasná radost: Brexit musí schválit parlament

Najvyšší súd Spojeného kráľovstva rozhodol, že premiérka Theresa Mayová nemôže oficiálne požiadať o vystúpenie z EÚ bez súhlasu britského parlamentu. Informoval o tom dnes server britského denníka Independent.

Rozhodnutie súdu pre britskú vládu znamená, že by mala predložiť zákon, ktorý o ktorom budú musieť hlasovať britskí poslanci. V tom prípade by Mayová – vzhľadom na dĺžku legislatívneho procesu -zrejme nestihla podať žiadosť o odchod z Únie do konca marca 2017, ako to plánuje urobiť.

Britská premiérka sa k tomuto termínu opakovane zaviazala, naposledy to sľúbila únijným lídrom pred dvoma týždňami na summite v Bruseli.

Redaktor BBC Norman Smith zdôraznil, že sa ešte musí vyjasniť, či stačí, ak poslanci brexit jednoducho odhlasujú, alebo či treba k tejto veci schváliť celú novú legislatívu. “Ak sa rozhodnutie súdu nezmení, rozhodovanie v parlamente by mohlo trvať celé mesiace,” uviedol Smith.

Verdikt súdu ešte nie je konečný, britská vláda sa proti nemu odvolala a konanie pred súdom by mohlo pokračovať už o mesiac. Vláda nevylúčila možnosť, že by prípad mohol skončiť na Európskom súdnom dvore.

Mayová zastáva názor, že vláda má právomoc požiadať o odchod z Európskej únie na základe výsledkov referenda. Jej kritici si naopak myslia, že o brexite by mal rozhodnúť parlament.

Postoj Mayovej napadla na súde skupina navrhovateľov na čele investorkou Ginou Millerovou, informovala agentúra DPA. “Rozhodnutie súdu je víťazstvom parlamentnej demokracie,” vyhlásila po verdikte Millerová.

Podobne sa vyjadril aj líder opozičných labouristov Jeremy Corbyn, ktorý si myslí, že rozhodnutie o brexite by malo byť čím skôr na programe parlamentu. Labouristi v kampani pred referendom o brexite podporovali zotrvanie Spojeného kráľovstva v EÚ.

Niekdajší líder britských euroskeptikov Nigel Farage zo strany UKIP označil rozhodnutie súdu za zradu voličov. Avizoval, že ak Londýn neopustí EÚ do roka 2019, ako je naplánované, vráti sa naplno späť do politiky.

Predpokladá, že v prípade hlasovania v parlamente by odporcovia brexitu prehlasovali stúpencov odchodu z Únie, uviedol server britskej televízie BBC. Farage po júnovom referende odstúpil z čela strany UKIP, teraz ju dočasne vedie, kým nebude mať riadne zvoleného predsedu.

Mayová chce aktivovať článok 50 Lisabonskej dohody do konca marca, čím sa oficiálne začne dvojročný proces odchodu Británie z EÚ. V tom prípade by Spojené kráľovstvo stihlo opustiť Úniu ešte pred voľbami do Európskeho parlamentu, ktoré sú naplánované na máj 2019.

O vystúpení Spojeného kráľovstva z Európskej únie rozhodli britskí voliči v júnovom referende. Za odchod Británie z Únie hlasovalo 51,9 percenta zúčastnených. Účasť na referende bola pomerne vysoká, dosiahla 72,2 percenta registrovaných voličov.

(KPa, hs.sk, Foto: Shutterstock)

Přejít nahoru