Viete si predstaviť, že recyklujete natoľko, že na skládku odveziete len 1% celkového množstva komunálneho odpadu? Vo Švédsku to nie je ničím výnimočným.

Vedeli ste, že recyklovať sa dá až natoľko, že každoročne odveziete na skládku menej ako 1% z celkového množstva komunálneho odpadu?

Švédi už vedia, ako na to. Dokonca do svojej krajiny dovážajú odpad z okolitých krajín, aby ich stroje stále premieňali odpad na užitočnú vec. A čo si pre tento svet urobil dnes ty?

Ďalšia škandinávska krajina šokuje svet napredovaním. Minule sme vám priniesli skvelé informácie o recyklácii jedla v Dánsku, či ochraňovaní životného prostredia v jeho hlavnom meste. Kodaňskí cyklisti ale nie sú jediní ktorí sa snažia ochrániť túto planétu.

Švédsko patrí k popredným krajinám celého sveta, ktoré sa usilujú o čo najmenšie množstvo odpadu, ktoré sa vynáša na hromadné skládky. Konkurovať mu nedokáže len tak hocikto. Napríklad Veľká Británia dovŕšila v roku 2014 množstvo recyklovaného odpadu na 45%. Európska únia chce do roku 2030 zvýšiť celkový počet recyklovaného komunálneho odpadu aspoň na 65%.

Mnoho krajín posiela odpad do Švédska práve kvôli tomu, že švédske technológie sú už ďaleko popredu od ostatných, ale rovnako preto, aby sa vyhli zbytočným poplatkom za odpad. Ľudia v tejto krajine sú naozaj ohľaduplní ku svojej krajine. Zastávajú dokonca názor, že napríklad drevné vlákno, potrebné k výrobe papiera, môže byť použité až šesťkrát pred tým, ako sa z neho stane prach.

Švédsko v roku 1991 zaviedlo daň z fosílnych palív. Približne polovica elektrickej energie je zásobovaná z obnoviteľných zdrojov.

(KPa, skn.cz, Foto: Shutterstock)

RSS Protext – kultura

  • Průvodce Nejlepší restaurace pro rok 2024 míří na pulty knihkupců
    Praha 29. listopadu 2023 (PROTEXT) - Nakladatelství TopLife Czech předá 6. prosince v Obecním domě nejlepším restauracím Česka prestižní ocenění v podobě Zlatých lvů a pokřtí další tištěnou ročenku Nejlepší restaurace, Guide 2024. Jde již o desátý ročník projektu Nejlepší restaurace – hodnocení kvality služeb restaurací celého Česka.Žádaná tištěná ročenka Nejlepší restaurace, Guide 2024 míří […]
  • Rusko se nezúčastní Expa v Ósace
    Paříž 29. listopadu 2023 (PROTEXT) – Ruský představitel na plenárním zasedání předsednictva Úřadu pro mezinárodní výstavnictví (BIE) v Paříži sdělil, že se Moskva rozhodla zdržet účasti na Všeobecné světové výstavě v Japonsku v roce 2025. Za důvod označil nedostatečně účinnou komunikaci s hostitelem. Bližší podrobnosti úředník neuvedl, píše agentura Kjódó.Tato zpráva přišla týden poté, co […]
  • Výstavu Expo budou propagovat i rychlovlaky Šinkansen
    Ósaka (Japonsko) 28. listopadu 2023 (PROTEXT) -  Drážní společnost JR West koncem listopadu oznámila, že ve snaze o propagaci Všeobecné světové výstavy Expo 2025 v Ósace začne od dubna příštího roku, tedy rok před zahájením akce, provozovat rychlovlaky s designem obsahujícím logo výstavy.V ten samý měsíc plánuje otevřít na různých místech obchody se zbožím z […]