Washington udělil čtyřem volitelům pokutu ve výši 1 000 dolarů za to, že odmítli hlasovat za bývalou kandidátku na prezidenta USA Hillary Clintonovou. Informuje o tom Associated Press s odkazem na ministerstvo zahraničí.

Mluvčí ministra zahraničí David Ammons řekl, že „nevěrní volitelé“ musí zaplatit pokutu do 60 dnů, jinak se úřad obrátí na soud.

Podle zákona volitelé podepisují závazek hlasovat za toho kandidáta, kterého podporuje strana. Washington deleguje do kolegia 12 lidí, hlasů za Clintonovou bylo však podáno pouze osm. Celkově v průběhu hlasování kolegia volitelů, kam patří 538 lidí, pravidla narušilo sedm z nich. Je to rekord od roku 1836, kdy své rozhodnutí změnilo 23 členů kolegia.

Čtyři narušitelé zastupovali Washington, kde zvítězila Clintonová. Tři z nich hlasovali za bývalého ministra zahraničí Colina Powella, a čtvrtý za indiánského náčelníka, který se nazývá Africkým Orlem Víry. Ještě jeden hlas demokratka ztratila ve státu Havaj, kde zástupce dal hlas Berniemu Sandersovi.

Již dříve bylo oznámeno, že v celkových volbách Hillary Clintonová porazila republikána Donalda Trumpa skoro o tři miliony hlasů voličů.

(KPa, Sputnik, Foto: Shutterstock)

RSS Protext – kultura

  • Grawemeyerovu hudební cenu získal netradiční chorál
    Louisville (Kentucky) 4. prosince 2023 (PROTEXT/PRNewswire) - Srbsko-americká skladatelka Aleksandra Vrebalovová získala Grawemeyerovu cenu za hudební kompozici na Louisvillské univerzitě za rok 2024 za netradiční sborovou skladbu „Missa Supratext" pro smyčcové kvarteto a dívčí sbor.22minutové dílo poprvé předvedla v roce 2018 v San Franciscu skupina Kronos Quartet, dlouhodobě známá podporou hudebních inovací, a San Francisco […]
  • Špindlerovská Andělská křídla ukazují cestu k budoucnosti bez kouře
    Špindlerův Mlýn (Trutnovsko) 4. prosince 2023 (PROTEXT) - Tradiční rozsvěcení vánočního stromu ve Špindlerově Mlýně bylo letos spojeno se slavnostním představením Andělských křídel. Tento nový foto point, umělecké dílo představující andělská křídla, je zároveň symbolem inciativy "Město bez kouře", k níž se Špindlerův Mlýn v letošním roce připojil. Jejím cílem je inspirovat obyvatele a návštěvníky […]
  • Podpora pozitivního chování u osob s PAS a intelektovým postižením: Vidět klienta jako individualitu
    Praha 4. prosince 2023 (PROTEXT) - Část lidí s intelektovým postižením nedokáže verbálně komunikovat. Když se jim něco nelíbí nebo s něčím nesouhlasí, nemají jinou možnost než vyjádřit se skrze náročné chování. Kniha o metodě podpory pozitivního chování přichází s jasnou změnou: vyjděme z potřeb klientů a přenastavme režim individuálně.Kniha Podpora pozitivního chování u osob […]