Poslanec Nejvyšší rady Ukrajiny Jevhen Rybčinski tvrdí na své stránce na Facebooku, že použití ruského jazyka ukrajinskými úředníky je „smilstvem“.

„V současné době lze žít se ženou a využít její silné stránky, schopnosti a krásu, bohužel, aniž by se legitimoval blízký vztah. Nicméně, je to nemravnost v církevním a ve světském slova smyslu. Stejně tak je cizoložstvím, když úředníci používají jazyk agresora, zatímco sloužíš válčící vlasti,“ napsal Rybčinski.

Poslanec tak reagoval na vyjádření svého kolegy Viktora Baloga, že právní zákaz ruského jazyka povede k rozdělení společnosti.

Nedávno v Nejvyšší radě zaregistrovali návrh zákona „o státním jazyku“. Ten navrhuje, že ukrajinský jazyk bude povinný pro všechny úřady, vzdělávací instituce, sektor služeb a média.

Dokument rovněž stanoví zrušení zákona z roku 2012 „o principech státní jazykové politiky“, který umožnil použití dvou jazyků v celé řadě oblastí. V roce 2014 ukrajinský parlament již prosazoval zrušení tohoto zákona, který vyvolal nepokoje na jihu a jihovýchodě Ukrajiny. Úřadující prezident v té době Oleksandr Turčynov odmítl podepsat rozhodnutí parlamentu.

(KPa, pz.cz, Foto: Shutterstock)

Komentáře