Rusko plánuje vyslat astronauty na Měsíc nejpozději do roku 2030 a je připraveno na úzkou spolupráci s NASA, píše Frankfurter Allgemeine Zeitung.

„Je zde opět obnovený zájem mocností o Měsíc,“ píše Manfred Lindinger ve Frankfurter Allgemeine Zeitung.

V roce 2024 plánuje Evropská kosmická agentura spustit projekt měsíční základny, projekt je již připraven.

Čína pošle koncem letošního roku druhou bezpilotní sondu s vozítkem na Měsíci a astronauti budou určitě brzy následovat sondu. Rusko chce vyslat své kosmonauty na Měsíc nejpozději do roku 2030, kde by měli postavit základnu, jako důležitý krok pro dobytí Marsu a na projektu chce spolupracovat s americkými kolegy z NASA..

Jak se ale píše v článku Spojené státy zatím necítí velkou touhu na spolupráci s Ruskem, ale s příchodem Donalda Trumpa do Bílého domu předpokládá ruská agentura oživení společných lunárních projektů a projektů cesty na Mars.

„Nyní je možné přejít k racionálnějším, pragmatickým a efektivním koncepcím“, řekl k tomu Igor Komarov , šéf Roskosmosu. Dá se předpokládat, že Donald Trump půjde do vesmírné spolupráce s Ruskem, a je zřejmé, že navrhne nástupce současného šéfa NASA Charles Boldena.

V roce 1972 jako člen posádky Apollo 17 byl Eugene Cernan posledním člověkem, který stanul na měsíčním povrchu. Po otci byl slovenského a po matce českého původu. Eugene Andrew „Gene“ Cernan se narodil 14. března 1934 v Chicagu a zemřel 16. ledna 2017 v Houstonu, ve vesmíru byl třikrát. Cernan navštívil několikrát naši zemi, naposledy v roce 2008.

(KPa, pz.cz, Foto: Shutterstock)

RSS Protext – kultura

  • Ministr Lipavský uvedl do funkce novou generální ředitelku Českých center
    Praha 1. prosince 2023 (PROTEXT) - Generální ředitelkou Českých center se stává Jitka Pánek Jurková. Do vedení sítě českých kulturních institutů v zahraničí přichází po šesti letech řízení jednoho z nich, Českého centra v Bruselu. Do funkce Pánek Jurkovou 1. prosince 2023 jmenoval ministr zahraničních věcí Jan Lipavský na základě výsledků výběrového řízení. Česká centra […]
  • Galerie moderního umění v Hradci Králové oslavila 70 let a slaví dále
    Hradec Králové 30. listopadu 2023 (PROTEXT) - Galerie moderního umění v Hradci Králové (GMU) si 30. listopadu tohoto roku připomněla 70. výročí od založení. U příležitosti svého jubilea připravila výstavu Hledá se mistrovské dílo představující více než 200 obrazů ze svých rozsáhlých sbírek. Výročí a význam galerie přišla připomenout a osobně pogratulovat náměstkyně hejtmana Královéhradeckého […]
  • Palladium hostí autogramiádu herců a tvůrců filmu Aristokratka ve varu
    Praha 29. listopadu 2023 (PROTEXT) - Ve čtvrtek 30. 11. 2023 od 15 do 16:30 hodin proběhne v nákupním centru Palladium křest filmového přebalu knihy „Aristokratka ve varu“ spojený s představením filmového traileru k připravovanému filmu a autogramiáda herců a tvůrců. Akce se zúčastní autor knihy Evžen Boček, režisér Jiří Vejdělek, z herců se připojí […]