9 nejúčinnějších domácích nápojů na nachlazení a chřipku

Chřipkové období přichází často a v pravidelných cyklech a lidé nevědí, zda mají zalehnout do postele, nebo utíkat na „čekačku“ k lékaři. Nuž a ti, co to mají nejhorší, musí i přes nemoci jít do práce.

Ať už se léčíte doma, nebo musíte chodit do práce, přinášíme vám několik vynikajících tipů na horké nápoje, které mají zázračné účinky při chřipce a nachlazení.

Snížit únavu, bolesti v krku či dokonce bolesti hlavy hraničící s migrénou pomáhají nejlepší léčivé horké nápoje. Pokud navíc víte, jak a z čeho si takový nápoj připravit, vězte, že nad nemocí jste již nyní zvítězili. Stačí vydržet den či dva a opět budete stát pevně na svých nohou.

#1 Horký sirup z rakytníku

Pomáhá především při léčbě zánětlivých onemocnění horních cest dýchacích. Smíchejte například pomerančový džus (obsahuje hodně vitaminu C) s rakytníkovým sirupem a ohřejte. Vypijte ještě horké.

#2 Šípkový odvar

Šipky jsou, podobně jako rakytník a citron, nejbohatší zásobárnou vitamínu C. Mají močopudné účinky a jsou mimořádně dobré i na cholesterol.

Na nachlazení účinkují nejlepší – podobně jako maliny – v sušené formě. Večer si zalijte 3 lžíce šipek půl litrem vroucí vody a nechte je přes noc louhovat v termosce.

Do rána budete mít silný odvar, který při chřipce a nachlazení pijte alespoň 4-krát za den, nejlépe tak půl hodinu před jídlem. Dochutit jejich samozřejmě můžete medem.

#3 Čaj z malinového listí a květů

Malinové listy a květy mají úžasně silné protizánětlivé účinky, výrazně snižují horečku a pocení. Malinové květy dají čaje nezaměnitelnou vůni a chuť a postaví vás na nohy.

Nejúčinnější odvary jsou ze sušeného malinového listí, proto nezapomeňte během sezóny malin vždy natrhat i něco na studené zimní večery, dobře je vysušte a uskladněte v uzavřené skleněné nádobě.

#4 Vařený kompot ze sušeného ovoce

Odvar ze sušených plodů ovoce má uklidňující účinky při nachlazení a navíc je velmi chutný. Nemocnému dodává energii a rychle postaví na nohy.

Nejlepší je smíchat různé druhy ovoce. 100 g libovolného sušeného ovoce (švestky, jablka, meruňky, hrušky, rozinky, …) nakrájejte na menší kousky a dejte je vařit do půl litru vody asi na 30 minut.

Přidejte 1,5 polévkové lžíce cukru, případně medu. Chcete-li přidat do kompotu i rozinky, ty přidávejte až 5 minut před dovařením. Odvar můžete dochutit citronem, dodá mu krásnou oranžově zlatavou barvu.

#5 Zázvorový čaj

Klasický zázvorový čaj postaví na nohy i pacienta s horečkou. Jeho příprava je jednoduchá a nenáročná. Nastrouhejte zázvor podle chuti, zalijte horkou vodou a nechte louhovat.

Pro intenzivnější účinek zázvor z vody vůbec nevybírejte. Dochutit ho můžete skořicí, která je silně protizánětlivá, a citronem a medem.

Pokud máte samotného zázvorového čaje plné zuby, dochuťte si ho lístky čerstvé máty. Ta prospívá zejména vykašlávání.

#6 Svařené víno

Svařené víno je všelék, ale pouze pro ty pacienty, kteří neberou žádnou medikamentózní léčbu. Pokud jste tedy pacient samoléčitel, připravte si svařené víno, které uvařte s hřebíčkem, přidejte půl lžičky muškátového oříšku, půl lžičky skořice, lžičku zázvoru a 2-3 lžíce cukru.

Pro lepší chuť můžete po odstavení z ohně přidat umytá kolečka pomeranče, nebo nakrájejte dužinu z citrusů rovnou do vína. Podávejte a pijte horké.

#7 Heřmánkový lipový čaj

Heřmánek má také velmi silné protizánětlivé účinky a v kombinaci s limetkou a medem je vynikajícím lékem na dusivý i vlhký kašel.

Pokud máte doma nasušené bylinky, ještě lépe. Zalijte jednu lžičku sušeného heřmánku a jednu lžičku lipových kvítků vroucí vodou a vařte asi 20 minut.

Odvar bude takto dostatečně silný a účinný. Ochutit ho můžete medem a pijte ho alespoň třikrát za denně.

#8 Brusinková polévka

Brusinky jsou močopudné, zmírňují horečku a zánět v těle. Zalijte hrst čerstvých, zmrazených nebo sušených brusinek půl litrem vroucí vody, přidejte polévkovou lžíci medu nebo cukru a nechte přejít varem alespoň na dvě minuty. Účinný nápoj je připravený.

#9 Klasika s medem a citrónem

Čaj s medem a citronem má svou historii a je asi nejpoužívanějším tekutým léčivem spolu se zázvorovým čajem.

Nejúčinnější je, když ho děláte z černého nebo slabého zeleného čaje, přidáte lžičku medu (má protizánětlivé účinky, zabíjí bakterie, obsahuje mnoho minerálů a stopových prvků a vitamínů) a pořádnou dávku citrónové šťávy.

Je důležité, abyste citrónovou šťávu nevymačkali do vroucího čaje, protože ta zlikviduje většinu potřebného vitamínu C.

Máte i vy speciální domácí odvary, které vám pomáhají při léčbě chřipky a nachlazení? Dejte nám o nich vědět v komentářích.

(KPa, Alternativnimagazin, Foto: Shutterstock)

Přejít nahoru