Mimovládna organizácia AIESEC rozbehla po českých školách projekt s názvom Edison. Jedná sa o prednášky, na ktorých sa deťom hovorí o pozitívach multikultúrnej spoločnosti, na čo niektorí rodičia zareagovali s obavami. Protestujúcim rodičom je však vyhrážané poslaním sociálky do ich rodín.

Edison je multikultúrny projekt neziskovky AIESEC. “Vďaka multikultúrnej atmosfére vyvolanej zahraničnými stážistami má oživiť výučbu a naučiť deti nebáť sa odlišného. Projekt má spojiť mladých ľudí odlišných kultúr a národností, aby sa oboznámili so zvykmi, tradíciami a situáciou v iných krajinách a stali sa tak generáciou, ktorá prelomí prehlbujúcu sa medzikultúrnu bariéru,” tvrdí neziskovka. Projekt nie je podľa ministerstva školstva povinný. Aktivisti s ním však obchádzajú školy po celom Česku. Informoval o tom portál Blesk.cz

Rodičom sa však takéto konanie neziskovky vôbec nepáči. Do čela protestov sa postavil Hynek Charous. Svoju dcéru pôvodne nechcel pustiť na prednášky za žiadnych okolností, nakoniec však ochorela, preto nemusel riešiť situáciu “fiktívnou ospravedlnenkou”.

Otec deviatačky Charous tvrdí, že po spornej prezentácii na tému Ako sa žije v islamských krajinách mala nasledovať beseda s odborníkmi, ktorí mali viesť do súvislosti stret kresťanskej a moslimskej kultúry.

Do rodiča sa však obula zastupiteľka KDU-ČSL a učiteľka Eva Barovjanová, ktorá na poslednom miestnom zasadnutí radnice, ktorá je zriaďovateľom školy, navrhla, aby Charousovu rodinu preveril OSPOD (Orgán sociálnoprávnej ochrany detí).

“Práve ten rodič, ktorý najviac kričí, má scestovaný celý svet. A iste navštívil niekoľkokrát aj moslimské krajiny. Takže by som ho ako rodičia dala na OSPOD, pretože sám je vlastne najväčším nebezpečenstvom pre svoje deti. Z komára sa tu urobí ťava, zbytočne. Namiesto toho, aby sa vyzdvihlo, že sa deti stretávajú s inými deťmi a hovoria spolu anglicky,” povedala Barovjanová.

Manželia Charousoví však takéto vyjadrenie zastupiteľky považujú za škandalózne a prirovnávajú ho k minulému režimu. Vyhrážanie sa kontrolou z nejakej štátnej inštitúcie za vyslovenie názoru je pre podľa nich neprípustné.

Hynek Charous tvrdí, že proti islamu nemá nič , nepáči sa mu však nebezpečná ideológia multikulturalizmu :

“Nemám problém s náboženstvom ani s tými študentmi z tretích krajín, ale s ideológiou multikulturalizmu, ktorá je vtelená do projektu Edison.”

Nielen v Českej republike ale aj na Slovensku sa rozmohli rôzne projekty, ktoré sa snažia ovplyvniť deti na školách. Dobrým príkladom je kontroverzný denník N, ktorý chce po slovenských školách rozdať vyše 3000 kusov príručiek “proti propagande a konšpiráciám”. Viac sa o tom dočítate TU.

(KPa, hs.sk, Foto: Shutterstock)

RSS Protext – kultura

  • Grawemeyerovu hudební cenu získal netradiční chorál
    Louisville (Kentucky) 4. prosince 2023 (PROTEXT/PRNewswire) - Srbsko-americká skladatelka Aleksandra Vrebalovová získala Grawemeyerovu cenu za hudební kompozici na Louisvillské univerzitě za rok 2024 za netradiční sborovou skladbu „Missa Supratext" pro smyčcové kvarteto a dívčí sbor.22minutové dílo poprvé předvedla v roce 2018 v San Franciscu skupina Kronos Quartet, dlouhodobě známá podporou hudebních inovací, a San Francisco […]
  • Špindlerovská Andělská křídla ukazují cestu k budoucnosti bez kouře
    Špindlerův Mlýn (Trutnovsko) 4. prosince 2023 (PROTEXT) - Tradiční rozsvěcení vánočního stromu ve Špindlerově Mlýně bylo letos spojeno se slavnostním představením Andělských křídel. Tento nový foto point, umělecké dílo představující andělská křídla, je zároveň symbolem inciativy "Město bez kouře", k níž se Špindlerův Mlýn v letošním roce připojil. Jejím cílem je inspirovat obyvatele a návštěvníky […]
  • Podpora pozitivního chování u osob s PAS a intelektovým postižením: Vidět klienta jako individualitu
    Praha 4. prosince 2023 (PROTEXT) - Část lidí s intelektovým postižením nedokáže verbálně komunikovat. Když se jim něco nelíbí nebo s něčím nesouhlasí, nemají jinou možnost než vyjádřit se skrze náročné chování. Kniha o metodě podpory pozitivního chování přichází s jasnou změnou: vyjděme z potřeb klientů a přenastavme režim individuálně.Kniha Podpora pozitivního chování u osob […]