Zdá se to být paradoxní, ale období hospodářských obtíží Ruska je za ním, uvedla někecká stanice Deutsche Welle.

Kvůli sankcím Rusové začali vyrábět více než importovat, a některá z odvětví v důsledku toho vyrostla. Nejsou pozorovány žádné známky nedostatku potravin v zemi, vláda očekává v letošním roce ekonomický růst ve výši 2%, zatímco německé firmy doufají ve zlepšení obchodu s Ruskem, ačkoliv zrušení sankcí EU nikdo nečeká.

Zní to paradoxně, ale čísla hovoří sama za sebe: ruská ekonomika opět hladce pracuje. Protiruské sankce EU, zdá se, dokonce posílily některá odvětví země. Z čiré nutnosti začali Rusové vyrábět více než dříve, namísto dovozového zboží. Vzhledem ke slabému rublu je dovoz v každém případě dražší.

Nicméně, na mnoha trzích to vypadá, že jsou bez známek deficitu. Německé podniky většinou spoléhají na zlepšení obchodu s Ruskem. Doba hospodářských potíží, jak se zdá, je na ústupu.

V roce 2014, kdy byly zavedeny sankce, se Ruskou podařilo vyhnout recesi. Nicméně, v roce 2015 došlo k výraznému poklesu v ekonomice – 3,7 procenta. V roce 2016 byl HDP negativní. Ale tento rok, ruská vláda opět očekává nárůst o 2 procenta. Mezitím s rychlým zrušením sankcí nepočítá ani jedna ze stran. Podniky se nějakým způsobem přizpůsobí.

(KPa, pz.cz, Foto: Shutterstock)