Jucker brzy představí Bílou knihu o vizi budoucnosti EU

Predseda Európskej komisie (EK) Jean-Claude Juncker dnes popoludní na pôde Európskeho parlamentu v Bruseli predstaví takzvanú Bielu knihu týkajúcu sa budúcnosti EÚ, ktorá má byť podnetom pre diskusiu o možných reformách Únie.

Podrobnosti o obsahu Bielej knihy nie sú zatiaľ známe, podľa agentúry Reuters však Juncker chce, aby tie členské štáty, ktoré si to želajú, mohli oveľa rýchlejšie spolupracovať bez toho, aby zvyšok Únie nasledoval rovnaké tempo hlbšej kooperácie.

Myšlienka viacrýchlostnej Európy však podľa agentúry Reuters vyvoláva znepokojenie medzi chudobnejšími východnými členmi EÚ, ktorí sa obávajú, že v súvislosti s brexitom by ich bohatší západní susedia mohli pripraviť o európske dotácie.

Juncker pred prejavom v EP zvolal v utorok večer mimoriadne zasadnutie kolégia komisárov, ktoré bude pokračovať aj dnes.

Biela kniha by mala obsahovať štyri alebo päť možných scenárov ďalšieho vývoja spoločenstva a spôsoby ako zabezpečiť jednotu zvyšných 27 členských krajín. Hlavným zámerom Bielej knihy je navrhnúť lídrom týchto krajín možnosti budúceho vývoja EÚ, ktoré by mali zohľadniť 25. marca na summite v Ríme.

(KPa, hs.sk, Foto: Shutterstock)

Přejít nahoru