Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov kritizoval dnes protikorupčné pochody a zhromaždenia, ktoré sa v nedeľu konali vo viacerých mestách Ruska, a obvinil opozíciu z vyvolávania násilností v krajine. Peskov súčasne ubezpečil, že požiadavky, ktoré zazneli na niekoľkých úradne povolených zhromaždeniach, nezostanú bez reakcie vedenia krajiny.

Peskov vyhlásil, že ruské vedenie uznáva právo občanov na vlastný názor i ich právo vyjadriť ho, “ak sa to uskutočňuje v súlade so zákonom… a na miestach schválených v súlade so zákonom”. Vyhlásenia, že mítingy opozície – najmä v Moskve – boli zákonné a nie sú v rozpore s legislatívou, Peskov odmietol ako “lož a provokáciu”.

Kremeľ podľa neho nemá obavy ohľadom pravdepodobnosti zopakovania protestných mítingov. Väčšie znepokojenie vyvoláva pravdepodobnosť toho, že “isté sily budú občianskymi aktivistami manipulovať” v záujme dosiahnutie svojich cieľov.

V tejto súvislosti Peskov uviedol, že úrady preverujú informácie, že organizátori nepovolených demonštrácií núkali neplnoletým ľuďom finančnú odmenu za účasť na mítingu.

Peskov označil za neopodstatnené tvrdenia, že ruské vedenie bránilo televíziám informovať o nedeľných protivládnych demonštráciách. Na margo prístupu televízií, ktoré spravodajstvo o tom nevysielali, Peskov dodal, že Kremeľ “netvorí informačnú politiku televíznych kanálov”.

“Televízne kanály vysielajú to, čo považujú za dôležité a významné,” vyhlásil. Spresnil, že občania majú tiež široké spektrum informačných zdrojov a môžu ich slobodne využívať.

Prácu zasahujúcich policajných zložiek označil Peskov za “absolútne korektnú, vysoko profesionálnu a v súlade so zákonom”. Pripomenul, že protestné akcie v Moskve sa konali na úradmi vopred neschválených miestach a v neschválenom čase, čomu zodpovedal aj postup polície. Vysvetlil, že demonštranti v centre Moskvy ohrozovali chodcov i autá.

(KPa, hs.sk, Foto: Shutterstock)