Donald Trump

Americký prezident Donald Trump ztrácí podporu národa

Ruský analytik Ivan Kuznecov pripravil zaujímavý materiál, v ktorom sa venuje momentálnemu postaveniu amerického prezidenta Donalda Trumpa. Svoju analýzu publikoval na portáli Regnum.

Podľa slov ruského analytika, pozícia Donalda Trumpa je značne nestabilná, Trump stráca pozície aj v republikánskych radoch a je nútený “kŕmiť spoločnosť novými a novými sľubmi” a snažiť sa upevniť vzťahy so svojím posledným spojencom – predstaviteľmi veľkého kapitálu.

Donald Trump a jeho tým utrpeli porážku pri pokuse zmeniť Obamacare (systém zdravotného poistenia). Táto porážka je prejavom zásadnej zmeny rovnováhy síl na americkej politickej scéne. Americký prezident Donald Trump stráca svoju auru všemocnosti a vytrvalosti, ktorá ho obklopovala od jeho víťazstva v amerických prezidentských voľbách.

Pritom nejde o prvú Trumpovú porážku, Trumpovi sa nepodarilo presadiť ani protiimigračný zákon, viacerí členovia jeho tímu sa stretávajú z nedôverou, mnohí museli odísť. Momentálne sú v ohrození aj ďalšie projekty, ktoré Trump a jeho tým pripravovali. K tomu, aby Donald Trump dokázal svoje idey presadiť potrebuje formálnu podporu amerických elít a Donald Trump sa nemôže spoľahnúť ani na republikánskych konzervatívcov či tradicionalistov.

Trump zápasí s americkými mainstreamovými médiami, ktoré usilovne vytvárajú jeho negatívny obraz. Donald Trump sa preto snaží prihovárať k Američanom pomocou sociálnych sietí, informácie, ktoré na sociálnych sieťach zverejňuje sú však neustále napádané platenými trollmi, útoky smerujú aj na jeho rodinu a najbližších priateľov. Možnosť impeachmentu sa stáva čoraz reálnejšou.

Impechmeant môžu americké elity spustiť pomocou škandálu s nepotvrdeným ovplyvňovaním amerických prezidentských volieb zo strany Ruska. Americké mainstreamové protitrumpovsky ladené masovokomunikačné prostriedky chŕlia otvorene vyfabrikované informácie a dezinformácie, a bežne ich používajú v politickom zápase. Obeťou takýchto informácii sa stal v minulosti napríklad aj generál Flynn.

Impechmeant v USA je extraordinárny prostriedkok, ktorý však potrebuje dostatok dôkazov o kontaktoch Donalda Trumpa s Kremľom a dôkazy o spojenectve Trumpa s Ruskom v predvolebnom období. Tieto dôkazy sa budú snažiť americkí kongresmeni vydolovať pri predvolaní 20 vysokopostavených amerických politikov z najbližšieho Trumpovho okolia pred Bezpečnostný výbor. Tento proces sa začne budúci týždeň, ruský prezident Vladimír Putin už po niekoľký raz zdôraznil, že Rusko do predvolebného zápasu v USA nezasahovalo a žiadne dôkazy nemôžu existovať.

Donald Trump musí v najbližšej dobe zastaviť úpadok svojho ratingu a zahladiť straty svojej reputácie, pričom musí konať a nielen sa spoliehať na svoje tvrdé a kritické vyhlásenia voči svojím politickým súperom. Momentálne Donald Trump sústreďuje svoju pozornosť na aktivity bývalých členov Obamovho týmu, celý Obamov tým sa v predvolebnom zápase v USA správal nekorektne a snaží sa skrotiť neposlušných členov tajných služieb, ktorí už otvorene proti Donaldovi Trumpovi pôsobia. Donald Trump takisto musí bojovať proti Hillary Clintonovej, ktorá sa pomaly vracia do politického diania a života v USA.

Donald Trump posiluje svoje vzťahy s predstaviteľmi veľkého kapitálu v USA a využíva svoju silnú zbraň – prezidentské exekutívne nariadenia. Túto zbraň využíva Donald Trump pomerne úspešne, zmenil viaceré nariadenia, ktoré v poslednej fáze svojho pôsobenia presadzoval Barack Obama s cieľom nastaviť Donaldovi Trumpovi v prezidentskom kresle čo najviac pascí.

Americký prezident Trump zápolí so svojimi súpermi naozaj odvážne a srdnato, atmosféra v Kongrese je však napätá a nesie sa v znamení neustáleho zmätku a ovplyvňovaní voličov, čo vedie k čoraz silnejšej polarizácii americkej spoločnosti. Ďalším problémom začína byť vzťah s Rexom Tillersonom, ktorý získava čoraz silnejšie postavenie a presadzuje sa v zahraničnej politike.

Pritom v poslednej dobe sa ukazuje, že Rex Tillerson nedodržiava oficiálnu líniu prezentovanú Donaldom Trumpom a hrá “vlastnú hru”, ktorá mätie amerických spojencov. Výsledkom sú spomenuté zmätky a rast napätia v americkej spoločnosti. Na mítingoch pribúdajú hádky medzi protrumpovskými a protitrumpovskými demonštrantami a čoraz ráznejšie musí zasahovať americká polícia.

Samotný Tillerson cestuje po svete a stretáva sa s predstaviteľmi mnohých štátov, pričom Donald Trump sa s predstaviteľmi týchto štátov ešte nestretol. Je zaujímavé a netradičné, že tieto stretnutia sa uskutočňujú vo formáte Tillerson (de facto minister zahraničných vecí USA) a hlava iného štátu. Mnohí diplomati sú z takéhoto prístupu prekvapení a vznikajú rozpory, či ide o Trumpovu stratégiu, alebo skutočnosť, že Trump Tillersona nekontroluje. Mnohí sú presvedčení, že Tillersonove jednanie ukazuje na stále slabšie pozície Donalda Trumpa.

Donald Trump je teda v defenzíve a snaží sa upevniť svoje pozície rozširovaním kontaktov so svojím posledným spojencom – spomenutými predstaviteľmi amerického veľkého kapitálu. Aké rezervy ešte Trump má a aké sily ešte dokáže vrhnúť do tohto náročného zápasu ostáva stále otázne.

(KPa, hs.sk, Foto: Shutterstock)

Přejít nahoru