Americký prezident Donald Trump obvinil dnes prezidenta Sýrie, že s podporou Iránu sa dopustil vo svojej krajine “nevýslovných zločinov”. O sýrskom lídrovi Bašárovi Asadovi sa tak vyjadril počas vystúpenia pred lídrami arabských a moslimských krajín na summite v saudskoarabskom Rijáde.

Americký prezident Donald Trump (vpravo) a katarský emir, šejk Tamím ibn Hamad as-Sání
Trump vyzval pri tejto príležitosti krajiny celého sveta, aby spolupracovali na ukončení humanitárnej krízy v Sýrii. Iránskemu vedeniu vyčítal agresiu v danom regióne a vyjadril presvedčenie, že jeho “najdlhšie trpiacimi obeťami” sú samotní Iránci.

Trump v dnešnom prejave na Arabsko-islamsko-americkom summite v Rijáde vyzdvihol potrebu spoločného boja proti extrémizmu a terorizmu, pričom označil za “povinnosť” každej krajiny zabrániť pôsobeniu teroristov na svojom území. Štáty musia podľa neho “poctivo” čeliť terajšej “kríze islamského extrémizmu a islamským teroristickým skupinám, ktoré sú ním inšpirované”.

Trump v tejto súvislosti upozornil, že prevažnú väčšinu obetí teroristických útokov vo svete tvoria “nevinní obyvatelia arabských, moslimských a blízkovýchodných štátov”. V Rijáde vyzval na vytvorenie “koalície štátov” na Blízkom východe, ktorej cieľom by bolo potláčanie extrémizmu. Zdôraznil, že boj proti terorizmu nie je súbojom medzi rôznymi náboženstvami alebo civilizáciami, ale medzi “dobrom a zlom”.

Vystúpenie na Arabsko-islamsko-americkom summite bolo prvým významným prejavom Trumpa v rámci prvej zahraničnej cesty po nástupe do úradu, ktorú začal v sobotu dvojdňovou návštevou Saudskej Arábie.

(KPa, hs.sk, Foto: Shutterstock)

Komentáře