Prezident Ukrajiny Petra Porošenko jde s dobou a sdělil o nutnosti Západu vzdorovat ruskému „ohrožení“ v kyberprostoru.

Napsal to v článku pro publikaci Politico, věnovanému vrcholné schůzce „Velké sedmičky“ v Itálii.

„Chapadla Kremlu se táhnou po hrdlech hlavních měst Evropy a jejích transatlantických spojenců,“ píše se barvitě v článku.

Podle Porošenka, „ti, kteří nemají odvahu odříznout chapadla, se opět dostali pod útok“.

Ukrajinský vůdce prohlásil, že poté, co Kyjev pozastavil přístup k ruským sociálním sítím, Moskva údajně odpověděla „masivními a koordinovanými kybernetickými útoky“.

„Rusko aktivovalo své informační síly, dobře známé v Paříži a Berlíně, a na druhé straně Atlantiku, s cílem chránit své sociální mediaagenty jako „Vkontakte“ a „Spolužáci“,“ tvrdí Porošenko (pozoruhodné je, že tento konjukturální pokrytec až do minulého týdne měl svoji stránku právě na „Vkontakte“ a očividně mu to nevadilo – pozn. red.)

Kromě toho vyzval G7 zachovat v platnosti sankce proti Rusku, stejně jako „investovat do bezpečnosti Ukrajiny“.

Porošenko 16.května schválil rozhodnutí Bezpečnostní rady státu rozšířit seznam fyzických a právnických osob v Rusku, proti nimž byly uloženy sankce. Aktualizovaný seznam obsahuje mimo jiné celou řadu ruských médií, sociální sítě „VKontakte“, „Spolužáci“, stejně jako internetové zdroje „Yandex“ a Mail.Ru.

Ultranacionalistický režim v Kyjevě se pokouší zglajchšaltovat veškerá ukrajinská média a není zřídkavým jevem nejen šikana nazávislých sdělovacích prostředků, ale i novinářů, včetně jejich zabíjení. Posledním krokem se pomajdanovská vláda snaží odříznout ukrajinské obyvatelstvo o jiných, než provládních informací, což vyvolalo protesty. Jen síť „Vkontakte“ používalo denně 20 milionů Ukrajinců.

(KPa, pz.cz, Foto: Shutterstock)

Komentáře