železničnej stanici “neutralizovali” muža, ktorý bol opásaný výbušninami a jednu z nich stihol odpáliť. Stanicu úrady evakuovali, obete na životoch, našťastie, nie sú.

Z miesta incidentu sa podľa očitých svedkov ozval slabý výbuch. Okrem muža, ktorého vojaci strážiaci stanicu pravdepodobne postrelili, nijaké ďalšie obete hlásené neboli.

Pri vlaňajších teroristických útokoch na bruselské letisko Zaventem a stanicu metra Maelbeek zahynulo 32 ľudí.

Útočník je mŕtvy

Útočník je mŕtvy. Oznámila to v noci nadnes agentúra Belga. Podozrivý páchateľ bol “zneutralizovaný” hliadkujúcimi vojakmi bezprostredne po uvedení nálože do činnosti. Incident sa odohral o 20.30 h SELČ, uviedla belgická federálna prokuratúra.

Páchateľ pred odpálením bomby kričal “Alláhu akbar”, teda “Boh je najväčší” – typickú pre moslimských teroristov – potvrdil pracovník železníc, ktorý bol v blízkosti miesta činu.

Svedkovia popísali útočníka ako tridsiatnika. Nikto iný pri výbuchu nezahynul ani neutrpel zranenia. Belgické úrady prípad posudzujú ako teroristický čin, informovala agentúra DPA.

Stanica aj neďaleké hlavné námestie Grand Place (Grote Markt) boli evakuované. Výbuch však spôsobil paniku medzi približne 100 ľuďmi, ktorí sa práve nachádzali vo vnútri stanice.

Bezpečnostné zložky okolie miesta uzavreli, dorazil aj pyrotechnický tím. Polícia vyhlásila, že situácia je pod kontrolou, nevylúčila však možnosť “kontrolovaného odpálenia” výbušného zariadenia.

Hovorca prokuratúry uviedol, že identita bombového útočníka nie je známa.

Krízový štáb informoval, že belgický Úrad pre koordináciu a analýzu hrozieb (OCAM) ponechal v platnosti druhý najvyšší stupeň teroristického ohrozenia na štvordielnej škále. Ten v Belgicku platí už viac ako jeden a pol roka.

Premávka na bruselskej hlavnej stanici, kde okrem vlakov zastavuje aj metro, a stanici Brusel-Sever bola prerušená, zatiaľ čo na najväčšej stanici Brusel-Juh bola medzitým obnovená.

Belgický premiér Charles Michel poďakoval vojakom, polícii a zamestnancom železníc za ich “profesionálny prístup a odvahu”. Zároveň oznámil, že o 9.00 h SELČ bude zasadať národná bezpečnostná rada.

(KPa, hs.sk, Foto: Shutterstock)

Komentáře