Napriek tvrdeniam, že sú vo svojich domovských krajinách prenasledovaní, stále viac žiadateľov o azyl žijúcich v Nemecku cestuje späť do rodných krajín „na dovolenku.“

Nemecký Federálny úrad pre Migráciu a Utečencov (BAMF) uvádza, že je stále viac prípadov utečencov, ktorí cestujú späť do krajín, o ktorých tvrdia, že z nich utekajú. Hovorkyňa BAMF hovorí, že o týchto prípadoch vedia a spolupracujú s federálnou políciou, uvádza Mitteldeutsche Zeitung.

Aj napriek tomu, že BAMF tvrdí, že si je vedomý viacerých prípadov, stále odmieta viesť štatistiku, a tak presné čísla nie sú známe. Federálna polícia, ktorá rovnako nevedie žiadnu štatistiku uvádza, že problém „nie je izolovaným prípadom“ naznačujúc, že tento fenomén sa rozširuje.

BAMF tiež poznamenal, že v súčasnosti v Nemecku neexistujú žiadne zákony, ktoré by zabraňovali migrantom cestovať späť do ich rodných krajín, ak už získali azyl. Niektoré prípady sú podľa agentúry opodstatnené, ako napríklad vážna choroba rodinného príslušníka.

Podľa usmernení EÚ ak sa žiadatelia o azyl vrátia do ich domovských krajín, o status azylanta neprídu. Napriek tomu BAMF uvádza, že ak sa cesta do pôvodnej krajiny dá potvrdiť ako dovolenková, môže viesť k tomu, že Nemecko zruší žiadateľom o azyl status utečenca.

V minulom septembri boli v Nemecku prípady migrantov vracajúcich sa do ich rodných krajín na dovolenku na titulkoch novín, keďže mnoho z nich stále dostávalo finančné dávky od nemeckej vlády cez sociálny systém Hartz IV.

Nemecko nie je jedinou krajinou, v ktorej migranti používajú peniaze daňových poplatníkov, aby sa vrátili do svojej krajiny pôvodu na dovolenku. Noviny Basler Zeitung uvádzajú, že vo Švajčiarsku existujú tisíce prípadov migrantov z Eritrey, ktorí poberajú dávky od Švajčiarskeho štátu a cestujú na dovolenku práve do Eritrey.

  Islámský stát během chemických útoků zranil 600 lidí

Eritrejčania sú jednou z najviac zastúpených národností medzi migrantmi, ktorí využívajú centrálnu stredomorskú cestu spolu s ďalšími zo strednej a západnej Afriky. Aj napriek tomu, že všetci žiadajú o azyl v Európe, agentúra Frontex tvrdí, že veľa z nich sa sťahuje do Európy výhradne z ekonomických dôvodov.

Mnoho uchádzačov o azyl využíva nezvyčajné schémy na to, aby im azyl nebol zamietnutý. Jednou z nich je, že migranti sa priznávajú k vraždám a iným zločinom, za ktoré by im v ich rodných krajinách hrozil trest smrti.

Zákony EÚ zabraňujú totiž Nemecku a ďalším členským štátom deportovať migrantov do krajín, kde by im hrozilo mučenie alebo smrť.

(KPa, hs.sk, Foto: Shutterstock)

Komentáře