Německá důchodkyně dostala pokutu 1350 EUR za vtip o imigrantech

Dvaašedesátiletá obyvatelka Berlína Jutta B. ze čtvrti Lichtenberg byla zatčena a její byt byl prohledán poté, co na Facebook sdílela obrázek s titulkem „Máte něco proti uprchlíkům?“ Za sdílení obrázku, který obsahoval komentáře proti migrantům dostala pokutu 1350 EUR.

Po jejím zatčení Facebook její účet zablokoval. Paní Jutta se u soudu bránila, že ji obrázek přišel vtipný, a že ráda sdílí vtipné věci.

Obžaloba její čin označila za „projev schopný vyvolat nenávist a hanobení lidské důstojnosti.“

Obrázek, který se ptal „Máte něco proti uprchlíkům,“ obsahoval několik odpovědí jako „Ano, samopaly a granáty.“ Jeden z lidí, který obrázek u paní Jutty viděl, jej nahlásil.

V reakci paní Juttě hrozili levicoví extremisté. Antifa ji dokonce vyhrožovala smrtí.

Kontrolu tzv. nenávistných projevů na síti má v Německu na starosti bývalá agentka komunistické tajné policie Stasi, Anette Kahane, jejíž jmenování vzbudilo silnou vlnu nevole.

Paní Jutta tak není první a jediná, kdo za své příspěvky na internetu byla soudně popotahovaná. Muž ve věku 55 let dostal pokutu 3000 EUR za kritiku měkkého přístupu policie vůči kriminálním imigrantským gangům. Muž ve věku 66 dostal podmíněný trest za letáky „Uprchlíci, vy paraziti, jděte domů.“ Mladý pár byl podmíněně odsouzen za vytvoření Facebooké skupiny „Hnutí proti uprchlíkům.“

(KPa, skn.cz, Foto: skn.cz)

Přejít nahoru