Jak se Finsko připravuje na „válku proti Rusku“

Na pozadí zostřujících se vztahů mezi Ruskem a Západem, finské orgány aktivně zlepšují podzemní komunikační a ochranný systém, uvedl Thomas Grove, komentátor Wall Street Journal.

Podle novináře, je k zastavení „ruské agrese“ navržen systém bunkrů a tunelů pod Helsinkami o délce 200 kilometrů. Nyní je velká část vojenské infrastruktury civlně využívána, ale může být změněna na úkryty a velitelská centra během několika dnů po vyhlášení války.

„Poučili jsme se z druhé světové války, a proto byl vytvořen systém tunelů. Je třeba vynaložit veškeré úsilí, aby i nadále pokračoval život, dokonce i při těžkém bombardování,“ sdělili publikaci na finském ministerstvu obrany.

Grove poukazuje na to, že „podzemní město“ pojme prakticky celou populaci Helsinky (více než 600 tisíc osob). Moderní komunikační systém zabezpečí evakuované nepřerušovanou komunikacé a umožňuje, aby vláda řídila zemi z bezpečného místa. Přičemž základní prvky obranné infrastruktury byly již vyzkoušeny na jaře.

Zvláštní znepokojení u Finů vyvolává nadcházející rusko-běloruské strategické cvičení „Západ-2017“. „Není důležité, k čemu dojde na samotném cvičení. Mnohem více nás zajímá, co se stane poté, a musíme mít jistotu, že vojáci ustoupí ze svých západních pozic,“ uvedl vojenský expert Jarno Limnel.

Běloruskoruské cvičení „Západ-2017“ je plánováno na polovinu září letošního roku a vyvolává v pobaltských republikách a Polsku záchvaty obav. Nedávno je prezidentka Litvy Dalia Grybauskaite nazvala „připravou na válku se Západem“, a generální tajemník NATO Jens Stoltenberg požadoval od Moskvy zajištění maximální transparentnosti manévrů ozbrojených sil.

Ruské ministerstvo obrany několikrát zdůraznilo, že manévry mají obranný charakter, že jsou na ně pozváni mezinárodní pozorovatelé. A Moskva upozornilo, že nevyvolávala takovou hysterii, i když Severoatlantická aliance uskutečnila mohutné manévry na prahu Ruska s příznačným názvem “Anakonda”, ani nedávno, kdy NATO simulovalo dobytí Kaliningradu.

(KPa, pz.cz, Foto: Shutterstock)

Přejít nahoru