V Európskej únii má vzniknúť nový úrad, ktorý nebude podliehať žiadnemu štátu. Úrad európskeho prokurátora bude môcť riešiť všetky prípady, kde sa narába s eurofondami. Okrem toho by mal riešiť daňové úniky, ale aj schránkové firmy.

Na úlohe a pravidlách fungovania úradu európskeho prokurátora (EPPO) sa ešte začiatkom júna dohodli ministri spravodlivosti členských štátov EÚ – čiže za Slovensko súhlasila ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská (Most-Híd).

Úrad bude sídliť v Luxemburgu a bude pozostávať z dvoch zložiek. Podľa zverejnených informácií únijnú zložku bude reprezentovať vedúci európsky prokurátor so zodpovednosťou za celý úrad. Druhou zložkou budú delegovaní európski prokurátori v jednotlivých členských štátoch. Tí budú viesť vyšetrovania a stíhania v súlade s únijnou i konkrétnou národnou legislatívou. Únijná zložka bude dohliadať na prácu delegovaných prokurátorov.

Podľa slov hovorcu Ministerstva spravodlivosti Petra Bublu si myšlienku európskeho prokurátora osvojilo 18 krajín EÚ, vrátane Slovenska a ČR. Zámer pridať sa vyjadrili aj Rakúsko a Taliansko. Proti sú Poľsko, Maďarsko, Dánsko, Holandsko, Írsko, Švédsko, Malta a Spojené kráľovstvo.

Úrad prokurátora „bude môcť došetriť a vyšetriť nesprávne používanie eurofondov bez zasahovania členských štátov, a teda aj slovenských orgánov,” vysvetlil slovenský europoslanec Miroslav Mikolášik.

Takže kauzy Bašternák, podozrenia z daňových únikov, nástenkový tender, škandál s emisiami či prípad sporného prideľovanie eurofondov pre sociálne podniky by mohol v budúcnosti riešiť práve európsky prokurátor.

Európsky prokurátor bude môcť dokonca prebrať aj národné vyšetrovanie. Od toho okamihu im nikto nebude môcť zasahovať do vyšetrovania. Zástupca Európskej komisie na Slovensku Dušan Chrenek ozrejmil, že keď sa začne vyšetrovanie, bude už v plnej právomoci európskej prokuratúry a tá môže dať podania na súdy priamo v členských krajinách.

Ministri spravodlivosti sa venovali aj revízii nariadenia Brusel IIa so zameraním na práva maloletých detí a zároveň diskutovali o nenávistných prejavoch na internete a možných spôsoboch, ako proti nim čo najefektívnejšie bojovať. Práve uvedené záležitosti u niektorých vyvolávajú znepokojenie, kedy pod rúškom boja proti korupcii môže dôjsť k okliešťovaniu slobody slova a rodičovských práv (odoberanie detí rodičom, ktorí budú nepohodlní pre bruselský režim).

Obavy sú aj ohľadne spôsobu, ktorým zvyčajne postupuje Európska únia, keď najprv sa zavedie inštitút, ktorý je určený len pre úzke spektrum prípadov, následne sa však jeho právomoc salámovou metódou rozšíri. Inštitút Európskeho prokurátora je potenciálne nebezpečný práve tým, že po rozšírení jeho právomoci by Brusel mohol stíhať hociktorého občana Slovenskej republiky či jinej, čo by sa neskôr mohlo zneužívať.

Ak bude uvedený model schválený v Európskom parlamente následne by mal začať fungovať od roku 2020.

(KPa, skn.cz, Foto: Shutterstock)