Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg dnes na výročie nevydareného pokusu o prevrat v Turecku vyhlásil, že akýkoľvek pokus o podkopanie demokracie v ktorejkoľvek spojeneckej krajine je “neakceptovateľný”.

Taktiež vzdal poctu približne 250 ľuďom, ktorí stratili svoje životy, keď čelili tomuto puču. Ocenil turecký ľud, ktorý vyšiel do ulíc a “postavil sa voči tomuto odpornému činu pri obrane svojej zvolenej vlády a demokratických inštitúcií”.

“Stále si pamätám, aký šok som cítil pri pohľade na škody spôsobené budove parlamentu bombardovaním zo strany sprisahancov,” uviedol Stoltenberg.

Tureckí vojaci sa 15. júla 2016 pokúsili zosadiť vládu a prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana s použitím tankov, lietadiel a helikoptér. Ostreľovali parlament a aj iné lokality, ale ich pokus nevyšiel.

Po výzve prezidenta a ignorovaní zákazu vychádzania vyhláseného pučistami vyšli tisíce ľudí do ulíc, aby čelili prevratu. Približne 250 ľudí prišlo o život a viac ako 2000 bolo zranených. Zabitých bolo aj 35 sprisahancov.

(KPa, hs.sk, Foto: Shutterstock)

Komentáře