Po zakrivených banánoch , zákaze vysávačov s vysokým výkonom, či po úvahe o nariadení ako správne upiecť hranolčeky prichádzajú Bruselskí “géniovia” s ďalším skvostom. V auguste vyšlo do platnosti nariadenie, ktoré zakazuje pestovanie niektorých druhov rastlín. Brusel tak namiesto riešenia reálnych problémov zbytočne zaťažuje ľudí nezmyselnými nariadeniami.

Európska únia si nedávno zobrala na mušku vysávače. Prvá vlna prišla v septembri 2014, od kedy nesmel príkon predávaných strojov presiahnuť 1 600 wattov. Druhá fáza prichádza teraz, a od septembra tohto roka už nekúpite vysávač, ktorého príkon bude vyšší ako 900 wattov.

Bruselské vedenie tiež uvažuje o nariadení, v ktorom prikáže ľuďom ako majú správne upiecť hranolčeky.

Tento mesiac vyšiel do platnosti zákon, ktorý zakazuje pestovanie niektorých druhov rastlín. Za porušenie tohto nariadenia hrozí ľuďom pokuta vyše 1000 eur.

Nariadenie Európskej komisie, ktoré rozšírilo zoznam Únie o invazívnych cudzích druhoch, nadobudlo účinnosť v auguste. Medzi nimi je deväť rastlín, ktoré údajne spôsobujú značné problémy. Informoval o tom portál Blesk.

“Vytvárajú husté jednodruhové porasty a kvôli ich rastu potláčajú prirodzenú vegetáciu. U nás ide o netýkavky, ktoré znižujú odolnosť brehov vodných tokov voči erózii, a o Boľševník, známy svojou toxicitou, ktorý spôsobuje ťažké krvácanie. Predstavujú riziko pre ľudské zdravie, znižuje ekonomické a rekreačné využitie krajiny,” vysvetlila hovorkyňa českého ministerstva životného prostredia, Dominika Pospíšilová.

Tieto rastliny údajne nemajú v našom prostredí prirodzených nepriateľov a preto je potrebná ich regulácia.

(KPa, hs.sk, Foto: Shutterstock)

RSS Protext – kultura

  • Průvodce Nejlepší restaurace pro rok 2024 míří na pulty knihkupců
    Praha 29. listopadu 2023 (PROTEXT) - Nakladatelství TopLife Czech předá 6. prosince v Obecním domě nejlepším restauracím Česka prestižní ocenění v podobě Zlatých lvů a pokřtí další tištěnou ročenku Nejlepší restaurace, Guide 2024. Jde již o desátý ročník projektu Nejlepší restaurace – hodnocení kvality služeb restaurací celého Česka.Žádaná tištěná ročenka Nejlepší restaurace, Guide 2024 míří […]
  • Rusko se nezúčastní Expa v Ósace
    Paříž 29. listopadu 2023 (PROTEXT) – Ruský představitel na plenárním zasedání předsednictva Úřadu pro mezinárodní výstavnictví (BIE) v Paříži sdělil, že se Moskva rozhodla zdržet účasti na Všeobecné světové výstavě v Japonsku v roce 2025. Za důvod označil nedostatečně účinnou komunikaci s hostitelem. Bližší podrobnosti úředník neuvedl, píše agentura Kjódó.Tato zpráva přišla týden poté, co […]
  • Výstavu Expo budou propagovat i rychlovlaky Šinkansen
    Ósaka (Japonsko) 28. listopadu 2023 (PROTEXT) -  Drážní společnost JR West koncem listopadu oznámila, že ve snaze o propagaci Všeobecné světové výstavy Expo 2025 v Ósace začne od dubna příštího roku, tedy rok před zahájením akce, provozovat rychlovlaky s designem obsahujícím logo výstavy.V ten samý měsíc plánuje otevřít na různých místech obchody se zbožím z […]