Nizozemské železnice zavádí pozdravy, které jsou neutrální z pohledu pohlaví.

Nizozemské železnice budou v budoucnu zdravit své zákazníky neutrálními pozdravy k pohlaví. Místo pozdravu „Dámy a pánové“ budou používat frázi „drazí cestující“. To by nizozemské železnici umožnilo oslovovat i cestující, kteří se nehlásí k žádnému z obou pohlaví.

Minulý týden město Amsterdam již vyzvalo své zaměstnance, aby byli ohleduplní ke svým klientům.

„Nebudeme nic zakazovat, ale chceme, aby úředníci věděli jaké oslovení mají používat,“ uvádí Frankfurter Allgemeine názor města.

Namísto oslovení „matka“ a „otec“ by zaměstnanci měli raději hovořit o „rodičích“. Nejen v holandštině může být slovo také použito i v singulární podobě. Ve druhém největším městě v zemi, v Rotterdamu, se při žádostech už neuvádí pohlaví. Město Utrecht zavedlo unisex toalety.

Před dvěma týdny oznámil provozovatel metra v Londýně, že už nebudou cestující oslovováni „Dámy a pánové“. Oznámil to Londýnský úřad pro veřejnou dopravu Transport for London, oslovení by mělo „odrážet velkou rozmanitost Londýna“, informoval deník Daily Mail.

Místo toho zaměstnanci londýnského metra se musí obracet na cestující s oslovením „ahoj všichni“. Toto genderově neutrální přivítání by mělo zajistit, aby všichni lidé, kteří cestují v metru, byli spokojeni.

V posledních měsících londýnská LGBT skupina „Stonewall“ požádala o změnu „zdvořilého, ale ve skutečnosti už ne soudobého pozdravu“. Byla podporována ve svém požadavku mimo jiné i londýnským muslimským starostou Sadiq Khanem.

(KPa, pz.cz, Foto: Shutterstock)

RSS Protext – kultura

  • Grawemeyerovu hudební cenu získal netradiční chorál
    Louisville (Kentucky) 4. prosince 2023 (PROTEXT/PRNewswire) - Srbsko-americká skladatelka Aleksandra Vrebalovová získala Grawemeyerovu cenu za hudební kompozici na Louisvillské univerzitě za rok 2024 za netradiční sborovou skladbu „Missa Supratext" pro smyčcové kvarteto a dívčí sbor.22minutové dílo poprvé předvedla v roce 2018 v San Franciscu skupina Kronos Quartet, dlouhodobě známá podporou hudebních inovací, a San Francisco […]
  • Špindlerovská Andělská křídla ukazují cestu k budoucnosti bez kouře
    Špindlerův Mlýn (Trutnovsko) 4. prosince 2023 (PROTEXT) - Tradiční rozsvěcení vánočního stromu ve Špindlerově Mlýně bylo letos spojeno se slavnostním představením Andělských křídel. Tento nový foto point, umělecké dílo představující andělská křídla, je zároveň symbolem inciativy "Město bez kouře", k níž se Špindlerův Mlýn v letošním roce připojil. Jejím cílem je inspirovat obyvatele a návštěvníky […]
  • Podpora pozitivního chování u osob s PAS a intelektovým postižením: Vidět klienta jako individualitu
    Praha 4. prosince 2023 (PROTEXT) - Část lidí s intelektovým postižením nedokáže verbálně komunikovat. Když se jim něco nelíbí nebo s něčím nesouhlasí, nemají jinou možnost než vyjádřit se skrze náročné chování. Kniha o metodě podpory pozitivního chování přichází s jasnou změnou: vyjděme z potřeb klientů a přenastavme režim individuálně.Kniha Podpora pozitivního chování u osob […]