Na summitu EU v Tallinu německá ministryně obrany Ursula von der Leyenová a její francouzská kolegyně Florence Parlyová vyjádřily znepokojení nad ruskými manévry „Západ-2017“, píše Ouest-France.

Paříž je přesvědčena, že je to součástí ruské „strategie zastrašování“, zatímco Berlín odhaduje počet účastníků manévrů na „více než sto tisíc“ vojáků.

„Bezpochyby vidíme demonstraci schopností a moci Ruska,“ charakterizovala Ursula von der Lienen učení během společného prohlášení s francouzskou kolegyní Florence Parlyovou.

Šéfka německého ministerstva obrany upozornila, že se cvičení „Západ“ zúčastní více než sto tisíc vojáků. Takto, „vlivný člen NATO poprvé bere na sebe hodnocení počtu účastníků – dosud taková čísla uváděly pobaltské země, které, vzhledem k jejich obtížné historii vztahů se sousedním Ruskem, mají někdy panikářské pocity“, poznamenala publikace.
Moskva tvrdí, že se cvičení, které se bude konat od 14. do 20. září v Bělorusku a Kaliningradu, zůčastní 12 000 ruských a běloruských vojáků, uvedl Ouest-France.

„Za těchto okolností, je obzvláště důležité, že jsme potvrdili svou přítomnost tváří v tvář této demonstraci (síly), kterou Rusové předvádí, a která je také strategií zastrašování, před níž se nemůžeme schovávat,“ zdůraznila Florence Parlyová.

Připomněla, že v nedávné době NATO posílilo svoji vojenskou přítomnost v pobaltských státech a východní Evropě, což by mělo ukázat „jakéhomukoliv potenciálnímu agresorovi, že území pobaltských zemí a Polska je pod ochranou NATO“.

Přestože na cvičeních „Západ -2017“ jsou pozvaní pozorovatelé NATO a stovky novinářů, po celkou dobu, kdy Rusko oznámilo tyto manévry, se stupňuje hysterie o tom, že je to vlastně „nenápadná“ příprava na vtržení „ruského agresora“ do Pobaltí a Polska, sem tam doplněna zaručenou informaci, že Kreml zároveň z čisté vody obsadí i Ukrajinu. Zdá se však, že pokud by podobně Rusko přistupovalo k manévrům NATO, jako například k loňskému cvičení Anakonda, tak už by se patrně v Evropě válčilo.

(KPa, pz.cz, Foto: Shutterstock)