Vplyvný americký demokratický senátor Ben Cardin vo štvrtok navrhol Bielemu domu, aby zaviedol sankcie proti Ankare a zamyslel sa nad zmyslom jej ďalšieho členstva v NATO, píše Politico s odkazom na senátorov list.

Politik zdôraznil, že rozhodnutie Turecka kúpiť rakety S-400 z Ruska by mohlo ohroziť Ankaru, pretože tá tým údajne porušila Washingtonský sankčný režim proti Moskve.

Ako uviedol zákonodarca v liste zaslaeného na adresu ministra financií Stevena Mnuchina a ministra zahraničných vecí Rexa Tillersona, minulý mesiac prijatý zákon obsahuje zavedenie sankcií “voči všetkým, ktorí uskutočňujú veľké transakcie s obranným a výzvedným sektorom RF”.

Cardin zdôraznil, že “ide o povinné sankcie zamerané na zadržiavanie Ruska, aby v budúcnosti nezaútočilo na USA a jeho spojencov”.

Podľa údajov časopisu Cardin požiadal kanceláriu prezidenta USA, aby vyhodnotila, ako nákup raketových komplexov S-400 môže ovplyvniť členstvo Turecka v NATO a tiež pomoc USA v zaistení bezpečnosti Ankary, čo znamená aj predaj zbraní.

(KPa, hs.sk, Foto: Shutterstock)

Komentáře