Švédsko chce postavit další protiatomové úkryty, obává se Trumpa a Ruska

Švédske protiatómové úkryty nie sú dostatočné na ochranu obyvateľstva pred potenciálnym útokom, hoci by vystačili pre sedem miliónov ľudí, tvrdí nová správa švédskej Agentúry pre civilné záležitosti (MSB)

V súčasnosti má krajina 65 000 úkrytov umiestnených aj v obytných budovách, kancelárskych budovách, ako sú školy či nákupné strediská, a tiež na niektorých nezvyčajných miestach. V čase pokoja môžu byť použité na iné účely, ako napr. garáže.

Sú určené na ochranu obyvateľov pred “všetkými zbraňami, ktoré by mohli byť použité”, ako sa píše v správe MSB, vrátane šokových vĺn a šrapnelov, biologických zbraní, v prípade požiaru či ionizujúceho žiarenia.

Posledné úkryty boli stavané pred 15 rokmi pre sedem miliónov ľudí. No v súčasnosti je ich už desať miliónov, preto MSB hovorí o potrebe posilniť ochranu, aby Švédsko bolo pripravené na prípadný útok. Dôvodom sa zdá byť iránsky jadrový program, nehoda vo Fukušime, ruské vojenské operácie, testy rakiet Severnej Kórey, či konanie prezidenta Trumpa.

Správa odporúča, aby sa v priebehu desaťročného obdobia od roku 2019 postavilo viac úkrytov pre ďalších 50 000 ľudí. Projekt by mal stáť 2 miliardy švédskych korún. Medzi prioritné oblasti patrí hlavné mesto Štokholm (tu sú nablízko pre každého obyvateľa), okres Norrbotten na ďalekom severe, ostrov Gotland a región Öresund zahŕňajúci Malmö. Navyše, už existujúce budovy potrebujú rekonštrukciu (napríklad ventilácia a obnova plynových masiek) s odhadovanými nákladmi okolo jednej miliardy švédskych korún.

Okrem úkrytov sa krajina pripravuje na potenciálne útoky aj opätovným zavedením vojenskej povinnosti a v roku 2016 po desiatich rokoch znovu umiestnilo stálu vojenskú silu na svojom najväčšom ostrove Gotland, považovanom za kľúčový strategický bod v Pobaltí kvôli údajnej agresivite Ruska.

Lokality existujúcich švédskych úkrytov sú vyznačené na online mape.

Čo sa týka Švajčiarska, všetky domy nad určitú veľkosť musia zahŕňať aj úkryty v suteréne, čo spôsobovalo finančné zaťaženie samotným občanom, preto parlament toto pravidlo zrušil v roku 2011, ale opäť sa zaviedlo o mesiace neskôr po jadrovej havárii v Japonsku. Podľa vyjadrenia The Washington Post, verejné protiatómové úkryty v USA prakticky neexistujú, hoci sa nedávno vyskytli prípady požiadavok vystavať ich.

(JRu, hlavnespravy.sk)

Přejít nahoru