Za „umenie“ sa najnovšie v belgickom meste považuje „ukrižovaná krava“ vystavená v kostole. Katolíci v mestečku Borgloon sú pobúrení a žiadajú miestneho biskupa o odstránenie „satanistického vyobrazenia a nechutnej urážky Boha a katolicizmu.“

„Umenie“ predstavené Tomom Herckom by malo byť inštalované do decembra. „Umelec“ pribil 500kg telo kravy na kríž a pokryl ho silikónom. Nachádza sa v strede kostola, v ktorom sa ešte stále príležitostne konajú sv. omše, ako výsmech najsvätejšieho vyobrazenia katolíckej viery: výsmech ukrižovaného Boha a Spasiteľa ľudstva.

Autor s radosťou vysvetľuje, že jeho „umenie“ ma poukázať na moderné plytvanie a vyhadzovanie jedla. Výber kostola zrejme poukazuje na plytvanie artitektonickým miestom v čase nedostatku priestoru na bývanie. Vraj chce upútať pozornosť na „nespočetné“ množstvo kostolov, ktoré sú v nedeľu prázdne, pretože ako hovorí, obyvateľov už viac nezaujímajú „neznesiteľne nudné“ omše.

Skupina verných kresťanov a nezisková organizácia Katholiek Forum zorganizovala protesty a zmobilizovala aj mnoho laikov. Tí sa pred kostolom modlili a niesli transparenty: „Zastavte bohorúhanie a degenerovanie umenia: modlite sa za odčinenie.“

Diecéza v Hasselt vydala stanovisko:
„Diecéza je zarazená výstavou „svätá krava“ v kostole v Kuttekoven. Sme ochotní spolupracovať na dialógu s umelcami v kostole a dokážeme oceniť humor. Avšak krava na kríži, na mieste, kde bol Kristus ukrižovaný, je už priveľa. Transformácia je trendom vo svete umenia. Hlboká symbolika, ako tá spojená s krížom však nezmení podstatu len tak jednoducho. Môže zraňovať alebo pôsobiť ako zosmiešňovanie. Aj napriek tomu, že kostol v Kuttekoven bude čoskoro sekularizovaný, je to nedôstojné.”

(JRu, hlavnespravy.sk)