USA a Turecko obnovily vzájemné vydávání víz. Všechna omezení týkající se vydávání víz byla zrušena, oznámilo ve čtvrtek americké velvyslanectví v Ankaře.

Turecké velvyslanectví zároveň ve Washingtonu uvedlo, že podmínky uložené Američanům, kteří cestují do Turecka, byly zrušeny. Obě země tak ukončily spor, který spustilo zadržení zaměstnance tureckého velvyslanectví v USA.

Turecké orgány zatkly v říjnu diplomatické a konzulární úředníky USA. Byli obviněni ze spojení v USA žijícím tureckým kazatelem Fethullahem Gülenem. Ten je podle Turecka, vůdcem pokusu o převrat v Turecku v loňském roce. Americká vláda odsoudila zatčení jako neopodstatněné a  zastavila vydávání víz Turkům do USA. O něco později turecká mise ve Washingtonu oznámila stejný krok.

Vzájemné zrušení omezení by mohlo znamenat zlepšení vztahů mezi Tureckem a USA.

Sbližování by mohlo být na úkor Ruska  a naopak v Sýrii by se opět mohly rozhořet boje. Poválečný řád v Sýrii vedený prezidentem Bašárem Asadem je pro tureckého prezidenta Recep Tayyip Erdogana nepředstavitelný.

„Se Sýrii v čele s Asadem nebudeme spolupracovat,“ uvedl Erdogan v Tunisku na tiskové konferenci se svým tuniským protějškem Beji Caid Essebsim. „Asad je terorista. Nelze plánovat budoucnost s prezidentem, který zabil téměř milion obyvatel,“ řekl Erdogan.

Damašek replikoval prohlášením, že Erdogan Turecko změnil na „obří vězení“ a udusil média.

Turecko předtím v Sýrii spolupracovalo s Ruskem. Rusové ve středu kritizovali USA, že opět plánují destabilizaci Sýrie.

„Rusko vyzvalo Ankaru k dlouhodobé změně postoje, ke spolupráci s Moskvou v Sýrii. Turecko ale pokračuje v plnění svých vlastních cílů v Sýrii, včetně možného připojení některých syrských oblastí. Nemělo by se zapomínat na to, že území na hranicích obou zemí de facto tvoří turecké vojenské síly  Jedním z hlavních úkolů pro turecké vedení je prosazování svých vlastních zájmů ve všech oblastech, které kdysi patřily k Osmanské říši – Neoosmanismus, “ napsala agentura Sputnik.

  Vědci předpověděli velmi rychlý konec lidstva!

Nicméně, přeorientování na západ by mohlo mít velmi solidní důvody pro tureckého prezidenta a USA, mohlo by zbavit blízkého důvěrníka Erdogana podezření z korupce.

(JRu, prvnizpravy.cz)

Komentáře