Marketér Anatolij, ktorý niekoľko rokov strávil v USA, na svojom YouTube kanáli prehovoril o nečakaných nástrahách, ktoré na neho v Amerike číhali.

1. Ľudia = roboti

Väčšina ľudí sú podľa Anatolija ako roboti: žijú v súlade s pokynmi a vo svojej práci sa nedopúšťajú skoro žiadnej flexibility. V porovnaní s postsovietskym priestorom, kde sú ľudia predsa len flexibilnejší a možno sa s nimi dohovoriť a vyriešiť takmer akúkoľvek otázku, tu je všetko úplne inak a často to ide až do absurdity. Na ceste takmer nikto neprechádza do iného jazdného pruhu a všetci idú v tom svojom až do víťazného konca, aj keď je ich pruh upchatý a v susednom je plynulá prevádzku.

2. Ceny v obchodoch sú uvádzané bez daní

Rôzne štáty, a dokonca aj rôzne mestá majú vlastnú výšku predajnej dane (sales tax). Napríklad v Los Angeles (Štát Kalifornia) a v New Yorku (štát New York) táto daň dosahuje takmer 10 %, zatiaľ čo v hlavnom meste Ameriky, vo Washingtone, je niečo cez 5 %. Čo to znamená? V obchodoch, kaviarňach, reštauráciách, a dokonca aj autosalónoch sa všetky ceny uvádzajú bez tejto dane. Ak je v obchode uvedená cena 10 dolárov, tak pri pokladni zaplatíte 11 dolárov, jeden dolár si totiž účtuje štát, a nie obchod, a tak je to všade. Nakúpili ste si potraviny týždeň dopredu za 150 dolárov? Tak zaplaťte navrch 15 babiek. Najdrahší model iPhonu v hodnote 969 dolárov vás fakticky bude stáť 1100 dolárov.

3. Prehnaná nezávislosť na názore iných

Aj to môže ísť až do absurdity rovnako ako kopa iného. Okrem toho, že ľudia sú vonku veľmi nedbalo oblečení, občas až v handrách, možno často vidieť mladých ľudí s deravými teniskami, z ktorých im trčia palce, uvádza Anatolij. Možno sem zahrnúť aj veľký počet ľudí trpiacich nadváhou. Vzhľadom k tomu, že to spoločnosť neodsudzuje, tak je možné takýchto ľudí pokojne uvidieť v tesnom oblečení, čím chcú zdôrazniť, že im je ich zovňajšok natoľko ukradnutý, že s tým nemienia nič robiť. Nadváha je samozrejme osobná vec každého, ale môže to veľmi pokaziť dojem z mesta alebo krajiny, dodáva Rus.

4. Dievčatá

Ak žijete v Amerike, tak začnete chápať, prečo sú tu ruské dievčatá natoľko obľúbené, smeje sa Anatolij. Tu ruské dievčatá hneď vyniknú, pretože Američanky o seba príliš nedbajú, hovorí. Mnohé ženy sa začínajú o seba starať, dobre sa obliekať a líčiť až po tridsiatke, lebo dnes Američania považujú vek pred tridsiatkou za druhé detstva. Väčšina ľudí pred tridsiatkou tu nemajú nič dôležité na práci, len sa bavia a užívajú si. Hneď preto začínate chápať, prečo hollywoodske herečky sa stávajú natoľko populárnymi. Svojim zovňajškom sa totiž veľmi líšia od ostatných.

5. Neustála nespokojnosť rôznych spoločenských vrstiev

Videl som, ako si žijú ľudia v ruských regiónoch. Preto ma samozrejme prekvapuje, keď v Amerike počujem, ako si niekto sťažuje, čuduje sa Anatolij. V médiách alebo v mestách počas početných demonštrácií možno uvidieť protesty žien, gayov, Afroameričanov, vedcov, skrátka kohokoľvek kvôli tomu, ako je niekto utláčaný, ako im neumožňujú rozvoj, ako ich nikto nepočuje apod. Občas to ide až do absurdity, avšak často štát skutočne vyjadruje svoje znepokojenie kvôli tej, či onej problematike a začína s tým niečo naozaj robiť.

6. Americké jedlo

Američania nemajú vôbec žiadnu vlastnej kuchyni, súdi Rus. Hamburgery, hranolky a steaky … To je viacmenej všetko. Všetko ostatné je kuchyňou tých národov, ktoré tu žijú. Okrem toho v reštauráciách sú obrovské porcie a jedlo je tu až príliš veľké a chutné, akoby do neho pridávali veľa zosilňovačov chuti. Taktiež tu majú veľké množstvo jedla a nápojov s neuveriteľným množstvom cukru: zemiačiky, čokoládové tyčinky a sóda, a to všetko v stovkách druhov, oveľa viac než máme my. Ak tu chcete vychovávať dieťa, tak musíte byť pripravení na to, že s dieťaťom budete musieť vyriešiť otázku stravovania a vysvetliť mu, že to, čo jedia jeho rovesníci, môže spôsobiť závažné zdravotné problémy.

7. Bezdomovci sú všade

To je naozaj vážny a veľmi nápadný problém, a to aj v porovnaní s Ruskom, hovorí Anatolij. Mnohí z nich pritom žijú na ulici nie kvôli zlému životu, ale preto, že protestujú proti systému. Sú navyše veľmi drzí. Idú k tebe a chcú peniaze, uvádza. Keď im poviete, že nemáte, tak vám odpovie: “Tak si ich požičajte u svojho priateľa a dajte mne.” Ak idete z obchodu s taškami nákupu, tak k vám prídu a požiadajú, aby ste im niečo dali. V Moskve by bezdomovec už za to dostal päsťou.

8. Ceny na lieky a ubytovanie

Je známe, že zdravotníctvo je v Amerike veľmi drahé a bez poistenia to budete mať ešte horšie. Ale aj v prípade, že ste poistený a bude sa vyžadovať vážny lekársky zákrok, tak rovnako budete musieť uhradiť 10 % z účtu, sťažuje sa Rus. Bez poistenia sa však pripravte na to, že si budete musieť veľa priplatiť … Za príjazd záchranky zaplatíte 1500 dolárov, návšteva praktického lekára vás bude stáť 200 až 300 dolárov a na 500 dolárov vás príde ultrazvuk. To isté platí aj v prípade ubytovania. Bez realitného agenta a bez tučnej provízie nič nenájdete. Primeraná cena obyčajného jednoizbového bytu je 2000 dolárov.

(JRu, hlavnespravy.sk)

RSS Protext – kultura

  • Galerie moderního umění v Hradci Králové oslavila 70 let a slaví dále
    Hradec Králové 30. listopadu 2023 (PROTEXT) - Galerie moderního umění v Hradci Králové (GMU) si 30. listopadu tohoto roku připomněla 70. výročí od založení. U příležitosti svého jubilea připravila výstavu Hledá se mistrovské dílo představující více než 200 obrazů ze svých rozsáhlých sbírek. Výročí a význam galerie přišla připomenout a osobně pogratulovat náměstkyně hejtmana Královéhradeckého […]
  • Palladium hostí autogramiádu herců a tvůrců filmu Aristokratka ve varu
    Praha 29. listopadu 2023 (PROTEXT) - Ve čtvrtek 30. 11. 2023 od 15 do 16:30 hodin proběhne v nákupním centru Palladium křest filmového přebalu knihy „Aristokratka ve varu“ spojený s představením filmového traileru k připravovanému filmu a autogramiáda herců a tvůrců. Akce se zúčastní autor knihy Evžen Boček, režisér Jiří Vejdělek, z herců se připojí […]
  • Průvodce Nejlepší restaurace pro rok 2024 míří na pulty knihkupců
    Praha 29. listopadu 2023 (PROTEXT) - Nakladatelství TopLife Czech předá 6. prosince v Obecním domě nejlepším restauracím Česka prestižní ocenění v podobě Zlatých lvů a pokřtí další tištěnou ročenku Nejlepší restaurace, Guide 2024. Jde již o desátý ročník projektu Nejlepší restaurace – hodnocení kvality služeb restaurací celého Česka.Žádaná tištěná ročenka Nejlepší restaurace, Guide 2024 míří […]