Hrozí, že americké letadla v Sýrii se brzo stanou ligitimním cílem pro sýrijské vojenské síly

Portál topcor vysvetľuje, prečo Rusko nepripustí, aby Američania cez nastrčených Kurdov ovládali bohaté ropné polia na východnom brehu Sýrie.

Američania sa silou mocou snažia cez Kurdov, svoju poslednú zástupnú armádu na Blízkom východe, zabrániť, aby Sýria znova ovládla svoje naftové a plynové ložiská na východe krajiny. Američania pôsobia v Sýrii v rozpore s medzinárodným právom, no bohaté ložiská ropy a plynu sú pre Američanov priveľkým lákadlom. Ak by tieto ložiská nedostal pod svoju právoplatnú kontrolu Damask, stenčili by sa sýrske financie, potrebné na obnovu krajiny, ktorú zničila občianska vojna iniciovaná Američanmi.

Američania vnímajú sýrske ropné polia takisto  ako možnosť, ktorá oslabí možnosti Ruska expandovať ropu a plyn a bude mať negatívny dopad  ruské plynové a ropné giganty. Toto oslabenie by sa stalo zreteľným v najbližších  5 – 7 rokoch. Takže Američania vsadili na otvorenú podporu Kurdov a snažia sa zabrániť, aby Damask mohol obnoviť svoju kontrolu nad vlastným územím.

Samozrejme ani pre Rusko a ani pre Sýriu nie sú americké predstavy výhodné. Rovnako americká prítomnosť v Sýrii a podpora Kurdov nie je výhodná ani pre Turkov a pre Iráncov, takže všetky tieto krajiny budú americký problém riešiť. V prvom rade Sýria získa  moderné systémy protivzdušnej obrany a moderné delostrelecké systémy, vrátane raketových komplexov. Tým sa skončí možnosť Američanov beztrestne lietať nad Sýriou.

Keďže Američania pôsobia v Sýrii v rozpore s medzinárodným právom, súbežne s tým bude pokračovať tlak na Američanov na pôde OSN. Američania už však v minulosti ukázali, že si s dodržiavaním medzinárodného práva nerobia ťažkú hlavu, takže ich treba naučiť medzinárodné právo dodržiavať.

Americkí vojenskí experti po poslednom leteckom útoku na prosýrske jednotky na východnom brehu Eufratu, pri ktorom zahynulo aj 14 Rusov (Američania vypustili fake informácie o smrti 600 ruských žoldnierov zo skupiny Vagner) hovoria, že sa výrazne zvýšilo nebezpečenstvo, ktoré hrozí letectvu “medzinárodnej koalície” v čele s USA. Po likvidácii proamerických bánd v Idlibe a presune nových systémov PVO do Sýrie sa stanú americké lietadlá a sily, ktoré budú v Sýrii pôsobiť, legitímnym cieľom sýrskych vojenských síl. Ako prvé začnú padať americké bojové vrtuľníky a útočiace bombardéry A-10.

Čím viac amerických vojakov zahynie, tým skôr budú musieť Američania riešiť dilemu – alebo odísť zo Sýrie, kde pôsobia v rozpore s medzinárodným právom, alebo sa pripraviť  podobne ako vo Vietname na rastúci počet mŕtvych a zranených. S najväčšou pravdepodobnosťou zmeny v Sýrii môžeme očakávať po ruských prezidentských voľbách, ktoré sa uskutočnia v marci 2018.

(JRu, hlavnespravy.sk)

Přejít nahoru