Washington se snaží zpochybnit právo Ruska na sebeobranu v kritických situacích pro existenci státu.

Uvedlo to v komentáři Informačního oddělení ruského ministerstva zahraničních věcí v souvislosti s vydáním nové americké jaderné doktríny. Podle něj vyvolala americká nová doktrína hluboké zklamání, neboť obsahuje konfrontační a protiruský směr.

Pentagon oznámil v pátek americkou jadernou doktrínu, která věnuje velkou pozornost rozvoji ruských jaderných sil. Mezi dalšími potenciálními hrozbami v Pentagonu bylyuvedeny KLDR, Írán a Čína. Pentagon zároveň informoval, že úsilí USA bude zaměřeno na vývoj jaderných hlavic nízké síly. Kromě toho se v doktríně uvádí, že USA budou i nadále vynakládat peníze na modernizaci jaderných sil a vývoji prvků „jaderné triády“ (mezikontinentálních balistických raket, strategických ponorek a bombardérů). USA uvedly, že jsou v celku ve prosnížení jaderných zbraní, ale kritizovaly OSN za navrženou dohodu na úplném zákazu jaderných zbraní, jako neodpovídající současnosti.

„Ukazuje se, že v USA deklarují připravenost přistoupit k použití jaderných zbraní s cílem zabránit Rusku, aby využila své jaderné zbraně, a jde o pokus zpochybnit naše právo na sebeobranu při vzdoru proti agresi v situacích kritických pro existenci státu,“ prohlásilo ruské MZV.

„Doufáme, že Washington je stále vědom vysoké míry rizika, které vzniká při překládání těchto doktrinářských zásad do praxe vojenského plánování,“ uvádí se v komentáři. Navíc ministerstvo obvinilo USA z „pokrytectví“, když zároveň tvrdí, že chtějí mít „stabilní vztahy“ s Rusem.

Podle ruského MZV všichna obvinění ze strany Spojených států vůči Rusku jsou považována za „nespravedlivý pokus přenést na ostatní vlastní odpovědnost“, a zdůraznilo, že degradace situace je důsledkem nezodpovědných kroků Spojených států.

Pro ruskou diplomacii je šokující, že Spojené státy připouští použití zbraní v „nouzových situacích“, které ale nejsou omezeny na válečné scénáře.

„Samozřejmě, že budeme muset vzít v úvahu přístupy, které jsou nyní uváděny do reality ve Washingtonu, a přijmout nezbytná opatření, abychom zajistili naši bezpečnost,“ dodal varovně komentář.

(JRu, prvnizpravy.cz)

RSS Protext – kultura

  • Grawemeyerovu hudební cenu získal netradiční chorál
    Louisville (Kentucky) 4. prosince 2023 (PROTEXT/PRNewswire) - Srbsko-americká skladatelka Aleksandra Vrebalovová získala Grawemeyerovu cenu za hudební kompozici na Louisvillské univerzitě za rok 2024 za netradiční sborovou skladbu „Missa Supratext" pro smyčcové kvarteto a dívčí sbor.22minutové dílo poprvé předvedla v roce 2018 v San Franciscu skupina Kronos Quartet, dlouhodobě známá podporou hudebních inovací, a San Francisco […]
  • Špindlerovská Andělská křídla ukazují cestu k budoucnosti bez kouře
    Špindlerův Mlýn (Trutnovsko) 4. prosince 2023 (PROTEXT) - Tradiční rozsvěcení vánočního stromu ve Špindlerově Mlýně bylo letos spojeno se slavnostním představením Andělských křídel. Tento nový foto point, umělecké dílo představující andělská křídla, je zároveň symbolem inciativy "Město bez kouře", k níž se Špindlerův Mlýn v letošním roce připojil. Jejím cílem je inspirovat obyvatele a návštěvníky […]
  • Podpora pozitivního chování u osob s PAS a intelektovým postižením: Vidět klienta jako individualitu
    Praha 4. prosince 2023 (PROTEXT) - Část lidí s intelektovým postižením nedokáže verbálně komunikovat. Když se jim něco nelíbí nebo s něčím nesouhlasí, nemají jinou možnost než vyjádřit se skrze náročné chování. Kniha o metodě podpory pozitivního chování přichází s jasnou změnou: vyjděme z potřeb klientů a přenastavme režim individuálně.Kniha Podpora pozitivního chování u osob […]