Haleyová: “USA budou reagovat na chemický útok v Sýrii bez ohledu na OSN!”

Americká veľvyslankyňa pri OSN Nikki Haleyová v pondelok vyzvala Bezpečnostnú radu Organizácie Spojených národov (BR OSN), aby konala v súvislosti s posledným prípadom údajného chemického útoku v Sýrii. Zároveň varovala, že USA sú pripravené na odvetu.

Rusko však prostredníctvom svojho delegáta pri OSN Vasilija Nebenziu vyhlásilo, že útok americkej armády na Sýriu by mal “vážne dôsledky”. Diplomat na mimoriadnom zasadnutí BR OSN v New Yorku prízvukoval, že použitie chlóru alebo sarinu pri sobotňajšom útoku na mesto Dúmá nebolo potvrdené.

“Nastal moment, keď svet musí vidieť náležité potrestanie zodpovedných. Dejiny si to budú pamätať ako moment, keď si Bezpečnostná rada buď splnila svoju úlohu alebo preukázala svoje absolútne zlyhanie pri ochrane sýrskeho ľudu. USA však v každom prípade budú reagovať,” uviedla Haleyová.

Moskva podľa vyjadrenia Nebenziu oznámila Spojeným štátom, že nedopustí, aby sa jej pozemné sily v Sýrii dostali do ohrozenia. “Zásah (amerických) ozbrojených síl pod lživou zámienkou proti Sýrii, kde boli na žiadosť legitímnej vlády nasadení ruskí vojaci, by viedol k vážnym dôsledkom,” povedal Nebenzia.

Nebenzia podľa agentúry Reuters obvinil západné mocnosti z “konfrontačnej politiky, očierňovania, urážok, nediplomatickej rétoriky, zastrašovania, uvaľovania sankcií a vyhrážok použitia sily”.

Washington už predtým predstavil v BR OSN návrh rezolúcie, na základe ktorej by sa začalo nové nezávislé vyšetrovanie udalostí v Dúme, avšak diplomati vyhlásili, že Rusko ako jeden zo stálych členov BR OSN bude rezolúciu vetovať. Kedy sa bude o tomto opatrení hlasovať, nebolo bezprostredne známe.

Americký prezident Donald Trump pred zasadnutím rady prisľúbil, že v priebehu “nasledujúcich 24-48 hodín” pristúpi Biely dom k “hlavným rozhodnutiam”. Dodal, že na údajný chemický útok v Sýrii bude reagovať “rázne”. Minister obrany USA James Mattis podľa vlastných slov nevylučuje vojenskú operáciu.

V OSN konštatovali zbytočnosť Rady bezpečnosti

Najvyšší komisár OSN pre ľudské práva prehlásil, že Rada bezpečnosti je „paralyzovaná“ a nie je schopná ovplyvniť situáciu v súvislosti s použitím chemických zbraní v Sýrii.

Zeid Ra’ad Al Hussein vyzval svetové spoločenstvo rozhodne reagovať na také incidenty a neobmedzovať sa iba verbálnym odsúdením. Podľa názoru komisára bola zatiaľ jediná odpoveď na chemické útoky „pusté slová a prázdne odsúdenie” a „Rada bezpečnosti je paralyzovaná kvôli používaniu práva veta”.

Komisár si myslí, že niektoré štáty, ktoré sa priamo účastnia vojenského konfliktu v Sýrii, neboli úspešné pri snahe o zastavenie rozširovania chemických zbraní. Tie boli podľa jeho slov za posledných päť rokov v krajine použité 35-krát.

(JRu, hlavnespravy.sk)

Přejít nahoru