Severní Korea je opět v centru pozornosti. Tajné setkání bývalého ředitele CIA Mika Pompea s Kim Čong-unem vyvolalo ve světových médiích spoustu spekulací. Trump se ve svém komentáři k perspektivám budoucího setkání s Kimem pochlubil způsobem sobě vlastním: „To je velmi dobrá zpráva pro Severní Koreu a celý svět – velký pokrok! Myslím, že teď bude se Severní Koreou všechno v pořádku. Myslím, že nás čeká skvělý úspěch. Myslím, že to bude něco velmi úspěšného!“.

Západní komentátoři a politologové jako na povel s jistotou potvrzují Trumpův optimismus a okamžitě uvědomují svět: Severní Korea se už třese pod mocným tlakem Spojených států! Pchjongjang pozastavil jaderné testy a vypouštění balistických raket! Kim Čong-un zavírá svůj jaderný polygon! Už nebrojí proti přítomnosti amerických vojenských základen v Jižní Koreji! Sankce a mezinárodní izolace vykonaly své: chudá a zničená země není schopná odolávat Washingtonu, a tak Kim dělá urychlené a smířlivé diplomatické kroky vstříc USA a zavčas připravuje půdu pro nadcházející rozhovory s Donaldem Trumpem.

Trump ze své strany dokonce neskrývá způsob, jak tato jednání povede. S nestrojenou přímočarostí charakteristickou pro Američany se zřejmě pokusí podplatit severokorejského vůdce. Ne, samozřejmě, že ne osobně! Nepůjde o balíky dolarů v hotovosti, ale o velké americké investice do ekonomiky Severní Koreje, o sociální projekty zaměřené na zvyšování životní úrovně obyvatelstva, o zmírnění sankcí a o návratu Pchjongjangu mezi „plnohodnotné členy mezinárodního společenství“.

Stane se Severní Korea kořistí?
A co žádá výměnou za tuto velkorysost? Inu, jen pouhé drobnosti! Američané budou od Kim Čong-una požadovat, aby zastavil všechny jaderné a raketové programy, aby zničil všechny nahromaděné zásoby balistických raket a jaderných hlavic, aby pustil na své území mezinárodní inspektory a vzdal se dokonce i rozvoje mírového využití jaderné energie! Jednoduše řečeno, aby před Západem kapituloval, totálně odzbrojil a spolehnul se na chvástavé sliby Washingtonu o „obrovských úspěších“ v budoucnosti…

Právě tak vidí Trump „vyváženost zájmů“, jakou hodlá „vyladit“ s Kimem. A podle Donalda Fredoviče (takto bývá někdy Trump nazýván v Rusku – jeho otec se jmenoval Fred Trump – pozn. PP) by triumf americké diplomacie měl být rozhodný a rychlý: Spojené státy a Japonsko již navrhly vytvořit v rámci Rady bezpečnosti OSN zvláštní „Výbor pro denuklearizaci Severní Koreje“, jež by měla být rázným tempem završena v průběhu dvou let do roku 2020!

Američané snad skutečně věří, že Kim Čong-un dá na sladká Trumpova slova, když před ním historie posledních dvaceti let vykresluje více než přesvědčivé důkazy americké „mírotvorné činnosti“ v Jugoslávii, Iráku, Libyi, Sýrii a v Afghánistánu. A zapomene přitom na osud Saddáma Husajna oběšeného na americký způsob, na otráveného Miloševiče či na rozsekaného Kaddáfího? Pro něco takového snad Korejci posledních dvacet let jedli trávu a vydali veškerou svou energii a zdroje na rozvinutí vlastního jaderného štítu?

Možná právě proto japonští spojenci USA reagovali na Trumpův optimismus zdrženlivě. V Tokiu přijali mírová prohlášení Kim Čong-una velmi chladně a poznamenali, že nový kurz Pchjongjangu „nelze brát příliš vážně“. Ministr obrany Japonska Icunori Onodera zdůraznil, že v prohlášení Kim Čong-una „nezaznělo ani slovo o úplném upuštění od možného použití jaderných zbraní“.

Kim nehodlá kapitulovat
A to je čistá pravda. Při vystoupení se svými iniciativami severokorejský vůdce vysvětlil, proč učinil takové rozhodnutí. Podle Kimových slov Severní Korea úspěšně dokončila dlouhodobý proces budování jaderného raketového potenciálu, do výzbroje byla zařazena řada nových balistických raket a nosičů jaderných zbraní, a proto už nejsou potřeba dalších jaderné testy a vypouštění balistických raket. V každém případě – prozatím…

Při takovém vysvětlení je při vší vůli opravdu těžké uvěřit připravenosti Severní Koreje ke kapitulaci a úplné „denuklearizaci“, s níž se ohánějí američtí stratégové a jejich japonští spojenci. Washington, Tokio ani Soul by se neměly klamat: Kim měkce stele a Trump, zdá se, bude tvrdě spát.

A Rusům nezbývá nic jiného, než se dívat na toto americké absurdní divadlo. Pro každý případ se však soustřeďme na výrobu nejnovějších zbrojních komplexů: „Avantgardů“ „Sarmatů“, „Kinžalů“ a „Poseidonů“, abychom ochránili naše hranice! Jsme Rusové, Bůh je s námi! Chvalme Hospodina!

(JRu, protiproud.cz)