Na ruskom vojenskom rezorte oznámili, že 10. mája v noci od 1.45 do 3.45 pod zámienkou odpovede na ostreľovanie izraelských pozícii v oblasti Golanských výšin zo strany íranskych jednotiek izraelská armáda zaútočila na území Sýrie.

Útok mieril na miesta dislokácie ozbrojených jednotiek Iránu a tiež na pozície jednotiek systémov protivzdušnej obrany sýrskej armády pri Damasku a na juhu Sýrie, poznamenali na ruskom ministerstve obrany.

„V priebehu odrážania izraelského útoku jednotky protivzdušnej obrany Sýrie zostrelili viac než polovicu rakiet. Presné údaje o škodách, ktoré vznikli iránskym jednotkám a tiež vojenskej a civilnej infraštruktúre Sýrskej arabskej republiky, sa zisťujú,” dodáva správa.

Vo vojenskom hlásení sa uvádza, že ciele patrili iránskym jednotkám Al-Kuds na území susedného štátu. Medzi objekty útoku je iránsky vojenský tábor na sever od Damasku, zbrojné sklady na letisku hlavného mesta, pozorovateľne a tiež ďalšie pozície a zbrane Al-Kuds pri hranici.

„Bolo tiež zničené vozidlo, z ktorého sa konalo vypustenie rakiet na Izrael,” oznámili vojaci a dodali, že iránske sily použili na ostreľovanie predsunutých pozícií izraelskej armády na Golanských výšinách prúdové strely typu Grad a Fadžr-5.

Útokom bolo tiež vystavených niekoľko protileteckých raketových zariadení. Sýrski delostrelci ignorovali podľa armádneho hovorcu výzvu neprekážať operácii a v reakcii na paľbu zo zeme odpálili strely na niekoľko systémov typu SA-5, SA-2, SA-22 a SA-17.

Útoku na územie Sýrie sa zúčastnilo 28 izraelských lietadiel F-15 a F-16, ktoré vystrelili asi 60 rakiet, ďalších 10 taktických rakiet bolo vystrelených ze zeme. Viac než polovicu rakiet sa podarilo zostreliť, uvádza Ministerstvo obrany Ruskej federácie.

Všetky lietadlá, ktoré sa zúčastnili jednej z najväčších operácií posledných rokov, se vrátili nepoškodené na základne, raketový útok, ktorý ju vyprovokoval, sa tiež obišiel bez strát na izraelskej strane. Žiadna z rakiet vypustených v noci nedopadla na územie kontrolované Izraelom, upresnili vojaci.
Irán poprel účasť na útoku proti Izraelu

„Irán sa nepodieľal na včerajšom raketovom útoku proti Izraelu. Keď sme zasadili úder IS, hneď sme to oznámili,” povedal zástupca predsedu výboru iránskeho parlamentu pre národnú bezpečnosť a zahraničnú politiku Hasan Bejgi.

„V Sýrii nie sú iránski vojaci, ani základne, Izrael klame. Včerajší úder zasadila Sýria, je to reakcia na početné útoky na túto krajinu. Izrael má pochopiť, že sa situácia zmenila a že agresia nezostane bez odvety,” poznamenal.

(hlavnespravy.sk, foto: Shutterstock)

RSS Protext – kultura

  • Grawemeyerovu hudební cenu získal netradiční chorál
    Louisville (Kentucky) 4. prosince 2023 (PROTEXT/PRNewswire) - Srbsko-americká skladatelka Aleksandra Vrebalovová získala Grawemeyerovu cenu za hudební kompozici na Louisvillské univerzitě za rok 2024 za netradiční sborovou skladbu „Missa Supratext" pro smyčcové kvarteto a dívčí sbor.22minutové dílo poprvé předvedla v roce 2018 v San Franciscu skupina Kronos Quartet, dlouhodobě známá podporou hudebních inovací, a San Francisco […]
  • Špindlerovská Andělská křídla ukazují cestu k budoucnosti bez kouře
    Špindlerův Mlýn (Trutnovsko) 4. prosince 2023 (PROTEXT) - Tradiční rozsvěcení vánočního stromu ve Špindlerově Mlýně bylo letos spojeno se slavnostním představením Andělských křídel. Tento nový foto point, umělecké dílo představující andělská křídla, je zároveň symbolem inciativy "Město bez kouře", k níž se Špindlerův Mlýn v letošním roce připojil. Jejím cílem je inspirovat obyvatele a návštěvníky […]
  • Podpora pozitivního chování u osob s PAS a intelektovým postižením: Vidět klienta jako individualitu
    Praha 4. prosince 2023 (PROTEXT) - Část lidí s intelektovým postižením nedokáže verbálně komunikovat. Když se jim něco nelíbí nebo s něčím nesouhlasí, nemají jinou možnost než vyjádřit se skrze náročné chování. Kniha o metodě podpory pozitivního chování přichází s jasnou změnou: vyjděme z potřeb klientů a přenastavme režim individuálně.Kniha Podpora pozitivního chování u osob […]