„Evropská unie by měla opustit delirium noční můry o „Spojených států evropských“. Evropská unie se musí vrátit do reality a jako první krok by měla přehodnotit svůj postoj k migraci,“ řekl Orban s tím, že Maďarsko a Evropská unie se navzájem potřebují.

Podle předsedy vlády má země v úmyslu hájit své hranice a bojovat proti nuceným kvótám ohledně migrantů.

„Nahradili jsme neúspěšnou liberální demokracii křesťanskou demokracií 21. století, která zaručuje svobodu a bezpečnost lidí,“ prohlásil premiér.

Maďarský parlament znovu zvolil Orbana do funkce předsedy vlády 10. května, tento post zastává již počtvrté.

Parlamentní volby se konaly v zemi 8. dubna. Ve výsledku vládnoucí koalice vedená Viktorem Orbánem získala 49,6 procenta hlasů, přičemž v parlamentu získala ústavní většinu – 133 zástupců z celkového počtu 199 poslanců.

Migrační spory

Na konci loňského roku podala Evropská komise proti Maďarsku žalobu za odmítnutí přijmout uprchlíky v rámci migračního programu EU. Maďarsko se proti tomuto rozhodnutí postavilo a slíbilo, že ho zablokuje.

V září téhož roku Evropská unie odmítla nároky Maďarska a Slovenska požadující zrušení národních kvót na přesídlení uprchlíků, které jsou povinné pro členské státy EU. Soud rozhodl, že tento mechanismus účinně a přiměřeně pomůže Řecku a Itálii zvládnout důsledky migrační krize v roce 2015. Rovněž Polsko odmítlo přijmout uprchlíky na svém území. A proti migračním kvótám se postavila i Česká republika.

Maďarsko a Slovensko zpochybnily rozhodnutí z 22. září 2015, které ukládá členským státům EU povinnost přijmout 120.000 uprchlíků přijíždějících do Řecka a Itálie s cílem snížit migrační tlak na tyto dva státy.

(prvnizpravy.cz, foto: Shutterstock)

RSS Protext – kultura

  • Průvodce Nejlepší restaurace pro rok 2024 míří na pulty knihkupců
    Praha 29. listopadu 2023 (PROTEXT) - Nakladatelství TopLife Czech předá 6. prosince v Obecním domě nejlepším restauracím Česka prestižní ocenění v podobě Zlatých lvů a pokřtí další tištěnou ročenku Nejlepší restaurace, Guide 2024. Jde již o desátý ročník projektu Nejlepší restaurace – hodnocení kvality služeb restaurací celého Česka.Žádaná tištěná ročenka Nejlepší restaurace, Guide 2024 míří […]
  • Rusko se nezúčastní Expa v Ósace
    Paříž 29. listopadu 2023 (PROTEXT) – Ruský představitel na plenárním zasedání předsednictva Úřadu pro mezinárodní výstavnictví (BIE) v Paříži sdělil, že se Moskva rozhodla zdržet účasti na Všeobecné světové výstavě v Japonsku v roce 2025. Za důvod označil nedostatečně účinnou komunikaci s hostitelem. Bližší podrobnosti úředník neuvedl, píše agentura Kjódó.Tato zpráva přišla týden poté, co […]
  • Výstavu Expo budou propagovat i rychlovlaky Šinkansen
    Ósaka (Japonsko) 28. listopadu 2023 (PROTEXT) -  Drážní společnost JR West koncem listopadu oznámila, že ve snaze o propagaci Všeobecné světové výstavy Expo 2025 v Ósace začne od dubna příštího roku, tedy rok před zahájením akce, provozovat rychlovlaky s designem obsahujícím logo výstavy.V ten samý měsíc plánuje otevřít na různých místech obchody se zbožím z […]