USA sú nervózne, hegemón stráca svoju kontrolu nad svetom a to ho tlačí k fatálnym chybám. Na začiatku svojej úvahy pripomeniem jednu známu frázu Zbigniewa Brzezinskeho z nedávnej minulosti “Nesúhlas medzi USA a Európou v otázke Iránu a Iraku vnímajú USA nie ako problém medzi dvoma rovnocennými partnermi, ale ako problém nedostatku disciplíny zo strany Európy.

Zbigniew Brzezinski bol zbytočne skromný. Američania nevnímajú len problém Iránu a Iraku ako problém nedostatku disciplíny zo strany Európy, Američania sú presvedčení, že celý svet trpí úpadkom disciplíny. Najviac nedisciplinovanými sú samozrejme Rusko a Čína, ktoré otvorene odmietajú byť vazalmi Američanov. No americké elity sú presvedčené o tom, že sú svetovým žandárom a len im prináleží riadiť svet a ľudstvo.

Dôvodov, prečo Američania vnímajú Irán ako problém je niekoľko.  Opätovne sa odvolám na nedávno zosnulého Brzezinského, ktorý povedal, že v medzinárodných vzťahoch ostáva politická geografia veľmi dôležitým aspektom, toto svoje vysvetlenie rozširuje aj ďalej. Každé impérium vznikalo cestou premyslenej expanzie a ovládaním dôležitých geografických oblastí, v ktorých je potrebné udržať si svoj vplyv.

Američania vnímajú Ukrajinu, Blízky východ a Irán za dôležité oblasti, vďaka ktorým je možné kontrolovať celú Euráziu. Už Harold Mark Kinder, jeden z najvýznamnejších geopolitikov 20.storočia tvrdil, že kto ovláda Ukrajinu, ovláda aj východnú Európu. Ovládnutie východnej Európy, Blízkeho východu, Iránu a stredoázijských republík je potrebné k ovládnutiu celej Eurázie.

Prečo Američania potrebujú Euráziu? Nestačí im kontrolovať Latinskú Ameriku, veľkú časť Ázie a Afriky?

Samozrejme nestačí. Američania vedia, že každé impérium, ktoré prestalo expandovať a sústredilo sa na obranu získaných území sa nakoniec rozpadlo. V Eurázii sa nachádza 75 % obyvateľstva sveta, tu sa nachádza veľká časť svetového bohatstva, surovín. Ako dlho dokáže Amerika existovať, keď nebude môcť kontrolovať svetové zdroje a parazitovať na celom svete?

Američania prechádzajú podobným vývojom ako Rímska ríša, alebo Britské impérium. Na rozdiel od Ríma s Britániou majú Američania viacero spoločných znakov, vrátane skutočnosti, že Británia a USA vsadili na námornú dominanciu. Briti žijú na malom ostrove, USA je možné vnímať ako územie oddelené oceánom od Eurázie takisto ako ostrov. Pre Američanov všetky potenciálne problémy pochádzajú nie z Mexika, Kanady, Latinskej Ameriky, alebo z Afriky, ale z Eurázie.

Euroázia je bohatšia na suroviny ako Amerika. Je silnejšia počtom obyvateľstva, Eurázia je bohatšia aj vo finančnej oblasti. Američanom neostáva nič iné len udržiavať  napätie v Eurázii a nepripustiť spojenie Eurázie do jedného ekonomického či politického celku. Čína predstavuje pre Američanov obrovskú hrozbu, rovnako ako Rusko. Ak sa Američanom nepodarí odstrániť ruskú a čínsku hrozbu, Američanov čaká nepríjemný osud.

ZSSR si určil ako cieľ vytlačiť Američanov z Eurázie, preto sa stal pre USA nepriateľom číslo 1. v 20.storočí. Čína predstavuje nepriateľa číslo 2. Nemecko predstavovalo nepriateľa číslo 3. Predstava, že by sa všetky tri štáty spojili je pre USA neprijateľná, bude to znamenať koniec americkej dominancie. Zastaviť spájanie Eurázie do jedného celku možno vojnou a následnou destabilizáciou. Samozrejme Američania si netrúfnu viesť otvorenú vojnu proti Rusku a Číne, zastaviť proces vytvárania spoločnej Eurázie možno ale aj konfliktom v Iráne, na Kaukaze a na Blízkom východe.

Irán je geograficky samotné centrum Eurázie. Bez ovládnutia Iránu sa nepodarí zastaviť zjednocovací proces v Euroázii. Irán, Ukrajina, Turecko, Azerbajdžan, Blízky východ sú oblasti kde sú Američania nútení zasahovať. Preto prichádza k pokusom Američanov destabilizovať Kaukaz, pričom Američania vnímajú ako výhodu aj skutočnosť, že sunnitský Azerbajdžan sa prikláňa k sunnitským Turkom, no v šiítskom Iráne tvoria Azerbajdžanci takmer 1/3 obyvateľstva. Tento etnický faktor Američania vnímajú ako možnosť ďalšieho regionálneho konfliktu s cieľom oslabiť Irán. Ak sa podarí zlikvidovať Irán, ovládnu Američania aj Strednú Áziu, mäkké podbrušie Ruska a Číny.

Bez porážky Iránu nie je možné Američanom zastaviť Rusko a Čínu. Iránu sa podarilo dostať sa spod amerických sankcií a začína opäť pracovať na svojom jadrovom programe, pričom uzavrel dohody aj s krajinami EÚ, čo Američania vnímajú ako vážne nebezpečenstvo a nedostatok európskej disciplíny. Lenže pred Američanmi leží momentálne jeden veľký problém. Európa a predovšetkým Nemecko aktívne kupuje iránsku naftu a má svoje záujmy v Iráne. Ak bude Trump tlačiť príliš tvrdo na Nemecko, kvôli Rusku, Iránu v otázkach ropy a plynu, tak hrozí že to vo vzťahu k Nemecku prepískne.

Pokiaľ bol Irán nepriateľsky naladený voči Rusku, alebo bol minimálne neochotný s Ruskom spolupracovať, bolo to pre USA výhodné, pretože Irán slúžil ako bariéra k prieniku Rusov na Blízky východ, ruský prienik totiž ohrozuje americké záujmy. No keď sa Rusi a Irán v Sýrii zblížili a Rusko nielen na Blízky východ preniklo, ale spolu s Iránom začalo spoločne vytláčať z Blízkeho východu Američanov, pred Američanmi sa ocitla nová hrozba, ktorú musia riešiť a to aj preto, lebo Irán je tradične hrozbou pre Izrael, hlavnú pevnosť USA na Blízkom východe.

Irán dnes aktívne expanduje smerom k Stredozemnému moru, uplatňuje svoj vplyv v Iraku, kde participoval na likvidácii proamerických irackých Kurdov v Kirkúku a Irán má naozaj možnosti blokovať Perzský záliv a Stredozemné more. Napriek tomu, že Američania prevyšujú Irán v počte vojenskej kapacity, samotný fakt možného úderu a blokády Perzského zálivu a Stredozemného mora je pre Američanov veľmi nepríjemným faktorom, ktorý ich frustruje.

Nie je však hlavné to, že Irán predstavuje hrozbu, ktorú musia Američania trpieť. Dôležité je to, že ak sa Američania nebudú snažiť Irán zastaviť, demonštrujú tak vlastnú slabosť. Pre amerických jastrabov je slabosť príznakom blízkeho konca, pretože ak sú Američania slabí, aj ostatní prestanú poslúchať. Takže Američania už rozpracovali aj varianty s úderom na Irán, bez útoku na Irán sa americkí jastrabi nezaobídu.

Stret s Iránom sa stáva nevyhnutným, otázne je ako Američania vyriešili faktor Ruska. Bojovať s Iránom, keď za Iránom stojí jadrová mocnosť Rusko je problémom. Vojna s Ruskom, ktorá by prerástla do jadrového konfliktu garantuje likvidáciu USA bez ohľadu na to, či bude alebo nebude Rusko zničené. Američania to dobre vedia a preto aj váhajú.

Ale pokiaľ Američania váhajú tak krajiny ako  Nemecko, Irán a India vykonávajú kroky na posilnenie vlastnej suverenity. Nemecko, Irán a India samozrejme nie sú tak silné ako USA, ak sa však pripoja k Rusku a Číne, bude to znamenať ťažký úder USA, pretože to len zdôrazní americkú slabosť, ktorá sa  prejaví aj v ďalšom zhoršení ekonomickej situácie v USA.

V prípade odstredivých tendencií voči USA je dôležité uvedomiť si, že tu nejde ani tak o čas ako dlho bude tento proces trvať, ale o fakt, že tento trend sa už začal. Americkí analytici vedia, že zvrátiť takýto trend bude ťažké a to je príčinou americkej nervozity. Už dlho stoja pred dilemou ako zastaviť zbližovanie Eurázie, pretože ak tento proces bude pokračovať, ocitnú sa na periférii. Pritom nemôžu riešiť uvedené problémy tak ako pred 25 rokmi keď bolo Rusko na kolenách, dnes Američania vedia, že by skončili v jadrovej apokalypse. Američania nedokázali odrovnať Rusko ako superveľmoc v rokoch 1991 – 2000, dnes sa síce veľmi snažia, ale Rusko ich tlaku odoláva. Kritické obdobie už Rusko prekonalo a USA pochopili, že Rusko spustilo globálne procesy vo svete, ktorých neutralizácia je mimo amerických možností.

Americké elity sú v strese. Privykli si byť v období 1991 -2004 hegemónom, ktorý určuje smerovanie svetovej politiky, to sa však zmenilo. Pre americké elity je tento pocit bezmocnosti, keď  krajiny prestávajú poslúchať a Rusko spolu s Čínou si už otvorene robia čo chcú, naozaj značne frustrujúci a neznesiteľný. Americké elity prežívajú pocity podobné pocitom bohatého podnikateľa a jeho rodiny, ktorý postupne prichádzal o prostriedky a dnes už chápe, že čoskoro príde aj o svoju vilu v luxusnej štvrti a bude sa musieť nasťahovať do panelákového bytu na periférii mesta. Americké elity samozrejme zo všetkého vinia Rusko a silnie v nich pocit nenávisti voči Rusku, ktorému treba škodiť za každú cenu, samozrejme opatrne a premyslene, pretože Rusko má prostriedky a možností aby uštedrilo odvetný a definitívny úder.

Čo sa týka Iránu, Rusko aj vo vzťahu k Iránu sleduje svoje vlastné ciele. To že Irán kryje pred tlakom USA má svoje opodstatnenie. Rusko sa snaží presadiť svoje vlastné záujmy, ktoré nie sú úplne totožné so záujmami Iránu a ani Sýrie. Čím je Irán silnejší, tým viac sa mu musia Američania venovať a tým menej možností im ostáva na údery voči Rusku. Pretože okrem Ruska musia riešiť problémy s Čínou, EÚ, problémy na Blízkom východe, problémy na Ukrajine, obnovujúce sa útoky na amerických vojakov v Afganistane, situáciu v Arménsku, problémy v Lýbii, Afrike a pod. Ešte 5 rokov takéhoto vývoja situácie a katastrofa v podobe straty globálnej nadvlády USA sa stane neodvratnou.  Ako sa hovorí v ruskom prísloví – veľa psov, diviakova smrť. A Američania v podobe diviaka majú okolo seba už príliš veľa psov, na ktorých musia reagovať.

To čo Američanom chýba je čas. Nemajú dostatok času na to, aby úspešne riešili všetky svoje problémy postupne, musia všetky problémy riešiť naraz. Uviazli v sýrskom konflikte, črtá sa konflikt s Iránom, zvyšuje sa pnutie v EÚ, hrozí obchodná vojna s Čínou. Američania v Afganistane či Iraku ukázali, že dokážu demonštrovať raketové PR akcie, skutočnú vojnu však viesť nedokážu a nedokážu v nej zvíťaziť. Vojna je totiž palica s dvoma koncami.

A ako je známe, guľka je sprostá, lieta na obe strany. Irán to nie je Afganistan alebo Irak či Lýbia. Začať vojnu s Iránom bude pre Američanov veľmi riskantné, jediné o čo sa môžu Američania pokúsiť je šírenie chaosu a destabilizácia Iránu. Tu však majú Američania tiež oslabené možnosti, jeden pokus o majdan v Iráne sa už nevydaril. Dnes sa Američania pripravujú k ďalšiemu útoku voči Iránom a keď sa tento útok nepodarí, bude to ďalším dôkazom slabosti USA. A Irán s ruskou pomocou predstavuje podstatne väčší problém ako predstavovala Sýria.

A to je ďalší dôvod prečo tak americké elity Irán nenávidia.

(hlavnespravy.sk, foto: Shutterstock)