George Soros se zbláznil? EU by se měla víc zadlužit a dát ty peníze Africe

Prozradil, že připravuje jakousi obdobu „Marshallova plánu“ pro Afriku, která by měla přijít země EU na miliardy eur. „Pokud by měl být tento plán úspěšný, bude vyžadovat nejméně 30 miliard eur ročně po dobu několika let.“ V přepočtu by se jednalo zhruba o 770 miliard korun.

On sám uznává, že se jde o částku, která přesahuje možnosti členských států. Proto navrhuje jiné řešení – EU by se podle něj měla zadlužit. „Financování by mohlo být dosaženo využitím z velké části nevyužité úvěrové kapacity Unie,“ doporučuje miliardář.

Zároveň bodle Sorose Merkelová a Macron měli pokračovat ve vstřícné prouprchlické politice a „převzít vedení a přesvědčit protichůdné síly v EU“, že Itálie musí být odškodněná za nápor uprchlíků. Jinak by totiž Italové, kteří jsou jinak spíše přesvědčení Evropané, mohli ztratit důvěru v Brusel a podporovat kroky protiuprchlické vlády Ligy a Hnutí pěti hvězd.

Soros varuje, že pokud se něco brzy nastane, bude to hodně špatné. „Kolaps Evropy už není jen řečnickým obratem, ale drsnou realitou,“ varoval pro web německého magazínu Focus. „Všechno, co se mohlo pokazit, se pokazilo.“

(megazine.cz, foto: Shutterstock)

Přejít nahoru