„Toto rozhodnutí považujeme za nelegální: musíme konstatovat, že při jeho přijetí překročila konference zúčastněných států rozsah svého mandátu,“ zdůraznila.

Podle Zacharové, v důsledku politické manipulace, stejně jako přímého úplatkářství a přímého vydírání Londýnem a dalších zemí, bylo možné přijmout „odporný návrh rozhodnutí“.

Předtím na zvláštním zasedání konference států – smluvních stran Úmluvy o zákazu chemických zbraní v Haagu byl schválilen návrh Spojeného království na rozšíření mandátu OPCW. Umožňuje organizaci stanovit pachatele chemických útoků.

Tento dokument podpořilo 82 delegací, proti – 24.

Na konci května, šéf britského ministerstva zahraničí Boris Johnson řekl, že Londýn trvá na svolání zvláštní zasedání OPCW k projednání situace s použitím chemických zbraní v Sýrii a incidentu s možnou otravu bývalého pracovníka ruských speciálních služeb v Salisbury. Iniciativu na setkání podpořily také Austrálie, Bulharsko, Německo, Kanada, Francie, Nový Zéland, Polsko, Rumunsko, USA a Japonsko.

Rusko, Sýrie a Írán nesouhlasily se schválením britského návrhu konsensem (bylo zřejmé, že se jedná o politický kalkul) a trvaly na diskusích a hlasování. Ruská delegace, která se spoléhala na pravidla organizace, požadovala zvážení každé změny. Všechny tyto návrhy byly však zamítnuty.

(prvnizpravy.cz, foto: Shutterstock)