Jeho severozápadní okraj se nachází nedaleko kaldery Batur, severní a jižní úpatí zasahují až k moři. S výškou 3142 m se jedná o nejvyšší bod ostrova. Sopka byla donedávna v klidu, ale poslední měsíce ožila. Včera i dnes tomu nebylo jinak. Letiště muselo kvůli erupci sopky Mount Agung zrušit několik desítek letů. Sopka na tomto turisty vyhledávaném ostrově začala opět chrlit popel a kouř do výšky nejméně dvou kilometrů.
„Letiště Denpasar je v současné době uzavřeno. Monitorujeme doporučení a náš tým pilotů a meteorologů vyhodnotí, kdy bude možné lety obnovit. Bezpečnost cestujících je naší prioritou,“ vyjádřila se k situaci australská letecká společnost Qantas.Sopečný popel totiž může ovlivnit viditelnost a poškodit tryskové motory.

Podle CNN musely letecké společnosti zrušit více než 300 letů, což ovlivnilo cestovní plány tisíců lidí.

Nízkorozpočtová letecká společnost AirAsi zrušila 27 letů.

„Erupce sopky Mount Agung dnes postihla naše lety na Bali a z Bali,“ oznámila letecká společnost. Několik letů musely podle sdělovacích prostředků přesunout také letecké společnosti Jetstar a Virgin Australia.

Znalci předpovídají, že popelový oblak se bude pohybovat na západě a jihozápadě ostrova a dodávají, že může dojít k silným zemětřesením.

Video zde: https://www.facebook.com/The2OC/videos/1801203933292841/

 

AKTUALIZACE:

Mezinárodní letisko na ostrově Bali, které bylo kvůli exploze sopky Mount Agung zavřené, již otevřeli. Indonéská agentura pro  zmírňování důsledků katastrof uvedla, že podle výsledků vykonaných testů není ve vzdušném prostoru letiska žádný sopečný prach.

(SCa, www.ceskoaktualne.cz, foto: Twitter, video: Facebook)